Svět se stává poněkud nestabilním místem − a jednou z jistot, které v případě velké krize mohou zmizet ze dne na den, může být satelitní navigace. Americká agentura pro pokročilý obranný výzkum (DARPA) proto vyvíjí navigaci, která se obejde bez kosmického segmentu.
Satelitní navigační systém GPS vznikl pro potřeby armády, ta však často operuje v podmínkách, kdy není její signál dostupný nebo může být snadno rušen. Proto vznikl požadavek vyvinout přesný alternativní systém, který armádě poskytne navigační informace v jakýchkoliv podmínkách a přitom bude mít stejné kvality jako GPS.
Ve skutečnosti satelitní signál nemizí jen mezi budovami, v uzavřených prostorách, v lese, pod zemí nebo pod mořskou hladinou − byl by tím prvním, co by se z našich životů vytratilo v případě vážné mezinárodní krize.
Sestřelit satelit na oběžné dráze není problém, jak prokázaly například testy provedené v Číně roku 2007 nebo v USA roku 2008. A netýká se to samozřejmě jen GPS; stejně zranitelné jsou i ostatní kosmické navigační systémy včetně evropského Galilea nebo ruského GLONASS.
Od vzducholodí k jaderným ponorkám
Historie navigačních systémů je starší, než by se mohlo na první pohled zdát: zrodily se už za první světové války pro potřeby velitelů německých vzducholodí bombardujících za temných nocí Anglii. Tehdy dvě navzájem vzdálené stanice vysílaly signál − z jedné z nich ukazoval směr a z druhé se s prvním křížil v určitém úhlu nad cílovou lokalitou.
Sestřelit satelit na oběžné dráze není problém, jak prokázaly testy provedené v Číně i v USA.
Na principu analýzy signálu z několika vysílačů pracoval také systém LORAN vyvinutý v USA během druhé světové války. Postupně byl vylepšován a z praxe se začal vytrácet až s nástupem satelitů. V poslední době o něj ale zase roste zájem − právě v souvislosti s bezpečnostními riziky. Pozemní rádiové systémy však nejsou příliš přesné, a aby pokryly větší území, vyžadují velké množství vysílačů a vysílacích stožárů. Jsou proto nákladné a navíc poměrně zranitelné.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později