Svět se stává poněkud nestabilním místem − a jednou z jistot, které v případě velké krize mohou zmizet ze dne na den, může být satelitní navigace. Americká agentura pro pokročilý obranný výzkum (DARPA) proto vyvíjí navigaci, která se obejde bez kosmického segmentu.

Satelitní navigační systém GPS vznikl pro potřeby armády, ta však často operuje v podmínkách, kdy není její signál dostupný nebo může být snadno rušen. Proto vznikl požadavek vyvinout přesný alternativní systém, který armádě poskytne navigační informace v jakýchkoliv podmínkách a přitom bude mít stejné kvality jako GPS.

Ve skutečnosti satelitní signál nemizí jen mezi budovami, v uzavřených prostorách, v lese, pod zemí nebo pod mořskou hladinou − byl by tím prvním, co by se z našich životů vytratilo v případě vážné mezinárodní krize.

Sestřelit satelit na oběžné dráze není problém, jak prokázaly například testy provedené v Číně roku 2007 nebo v USA roku 2008. A netýká se to samozřejmě jen GPS; stejně zranitelné jsou i ostatní kosmické navigační systémy včetně evropského Galilea nebo ruského GLONASS.

Od vzducholodí k jaderným ponorkám

Historie navigačních systémů je starší, než by se mohlo na první pohled zdát: zrodily se už za první světové války pro potřeby velitelů německých vzducholodí bombardujících za temných nocí Anglii. Tehdy dvě navzájem vzdálené stanice vysílaly signál − z jedné z nich ukazoval směr a z druhé se s prvním křížil v určitém úhlu nad cílovou lokalitou.

Sestřelit satelit na oběžné dráze není problém, jak prokázaly testy provedené v Číně i v USA.

Na principu analýzy signálu z několika vysílačů pracoval také systém LORAN vyvinutý v USA během druhé světové války. Postupně byl vylepšován a z praxe se začal vytrácet až s nástupem satelitů. V poslední době o něj ale zase roste zájem − právě v souvislosti s bezpečnostními riziky. Pozemní rádiové systémy však nejsou příliš přesné, a aby pokryly větší území, vyžadují velké množství vysílačů a vysílacích stožárů. Jsou proto nákladné a navíc poměrně zranitelné.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.