Do filmového Terminátora zatím mají bojoví roboti daleko − většinou jde spíš o dálkově ovládaná terénní vozidla. To je i případ "al-Robota", jak Iráčané svému výtvoru říkají. Na pohled vypadá jaké dílo modeláře, který si vzal za vzor skutečný obrněný transportér. Miniatura ale nese funkční kulomet a raketomet. Irácké ozbrojené síly v "al-Robotovi" vidí posilu především v zákrocích proti sebevražedným útočníkům a v terénu s nastraženými náložemi.
Na blízkovýchodních bojištích nebude sám: koncem loňského roku ruské velení oznámilo nasazení dálkově ovládaných strojů nazvaných Platforma M a Argo v syrské Lakatii. Jejich postup údajně kontrolovaly bezpilotní letouny a operaci v reálném čase řídilo velitelství v Moskvě.
Dálkově ovládané stroje poprvé nasadil wehrmacht za druhé světové války: miniaturní pásová vozidla Goliath likvidovala sovětské tanky. Dnes jsou jejich pokročilejší potomci běžní v armádách mnoha států, má je i Česká republika. Jedním z nich je šestikolový Taros 6x6 Furbo, který vznikl ve spolupráci s Univerzitou obrany v Brně. Kromě boje může provádět průzkum nebo transportovat raněné z bojiště.
Dálkové ovládání ale lze monitorovat a rušit. Proto v tajných konstrukčních kancelářích vznikají stroje, které mají k filmovému Terminátorovi mnohem blíž. Jde zejména o aplikaci prvků kybernetického vidění a umělé inteligence, vědci ale experimentují také s neobvyklými druhy pohonu a především se skupinovou součinností většího množství plně autonomních strojů.
Nohy jsou lepší než kola a pásy
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později