Ve sněmovních volbách před třemi lety se politické strany předháněly v tom, která nabídne lepší řešení na nedostatek míst v mateřských školách. Sociální demokraté společně s lidovci slibovali, že rodiče budou mít ze zákona na místo ve školce nárok a vláda navíc finančně podpoří výstavbu nových školek. "Pokud bude chtít obec do výstavby mateřské školy investovat, dostane z fondu 50 procent ceny a doplatí si jen polovinu," sliboval tehdy sociálnědemokratický expert na školství a následně ministr Marcel Chládek.

Tisíce rodičů zhruba od roku 2011 řešily, kam bude jejich dítě chodit, protože mateřské školy byly beznadějně plné. "Před třemi roky jsme odmítli až 80 dětí," vzpomíná ředitelka liberecké Mateřské školy Motýlek Martina Suchomelová. Velké problémy ale měli rodiče také v okolí Prahy i přímo v hlavním městě. Byli zoufalí.

"V den Honzíkových třetích narozenin bych se měla vrátit do práce. Žádali jsme proto o přijetí do školky ve Vinoři. Tam se ale bohužel hlásí 100 dětí, berou jich pouze 38," zoufala si tehdy jeho matka Jana z Vinoře. Nakonec do práce nenastoupila, dohodla se v zaměstnání na ročním neplaceném volnu a doufala, že příští rok už bude s žádostí o místo ve školce úspěšnější. S takovými starostmi nebyla jediná.

Typy mateřských škol

Veřejné

Zřizují je města a obce, platí v nich pravidla určená ministerstvem školství, velký důraz se klade na vzdělávání. Zvláště pro předškoláky by měly fungovat jako příprava na základní školu. Platí se v nich jen drobné poplatky, většinou do tisícikoruny za měsíc. Ještě před dvěma lety byl velký problém sehnat pro dítě místo ve školce, dnes už jsou prázdnější a snaží se navzájem si konkurovat zaměřením na různé činnosti.

Soukromé

Mohou fungovat ve dvou režimech, pokud jsou zapsané v rejstříku ministerstva školství, musí dodržovat stejná pravidla jako školky státní, co se týče vzdělávání, hygienických či bezpečnostních požadavků. Více zařízení ale funguje jen jako podnikatelská živnost, tu si může otevřít kdokoliv a žádná pravidla dodržovat nemusí. Pak ale od ministerstva školství nedostává žádné dotace. Nejoblíbenější druh soukromých školek jsou ty zaměřené na výuku cizích jazyků, v poslední době také třeba sportovní. Platí se v nich školné, obvykle kolem deseti tisíc korun za měsíc.

Montessori a waldorfské

V Česku nejznámější druhy alternativních škol a školek. Pedagogika podle Marie Montessoriové se vyznačuje podporou individuality dětí. Nejsou ve věkově rozdělených třídách, samy si volí, co se budou kdy učit. Výuka je založená na spolupráci a respektování druhých. Chyba je vítaná, učitel žáky nehodnotí ani nesrovnává. Waldorfské školy se při vzdělávání dětí soustřeďují především na citový a morální rozvoj. Obě výše zmíněné alternativy spolupracují s rodinou a fungují v režimu soukromých školek, platí se v nich školné.

Lesní

Česko se řadí k zemím s nejrychlejším rozvojem lesních školek vzhledem k počtu obyvatel na světě. Existuje jich minimálně 140 a přibývají další. Do povědomí veřejnosti se dostaly před dvěma roky, kdy jim hrozilo zrušení kvůli zákonu o dětských skupinách. Na rozdíl od běžných školek jsou tady děti téměř celý den venku, jen v případě opravdu špatného počasí mají k dispozici jurtu či maringotku. Nyní fungují v režimu soukromé školky, časem by se měly zařadit do rejstříku ministerstva školství, což je výrazně zlevní a otevře je i pro rodiče předškoláků.

Dříve než se stačily politické sliby naplnit, boj o mateřské školy částečně vyřešil trh. Rychle začaly vznikat soukromé školky a otevřel se prostor i pro alternativnější předškolní péči. Mateřská škola s výukou angličtiny v malé skupince dětí ale přišla rodiče v Praze i na 25 tisíc korun měsíčně, což si mohl dovolit málokdo. Ale i méně prestižní soukromá školka vytáhla z kapes rodičů minimálně deset tisíc korun měsíčně. Pro spoustu rodičů bylo i takové školkovné neúměrně drahé, ale pokud se chtěli vrátit do práce, nic jiného jim mnohdy nezbylo.

Místo třídy les

Když už tedy museli za školku platit, chtěli vybrat tu nejlepší. V kvalitě soukromých školek byl a stále je velký rozdíl. Některé vznikly jen kvůli tomu, aby na nich majitel vydělal, a působily spíše jako hlídání dětí, než že by tam s dětmi lépe pracovali. Vznikaly ale i školky, které nabízely něco víc (více viz box Typy mateřských škol). Hodně oblíbené jsou jazykové školky, kde děti už od útlého věku mohly komunikovat s rodilými mluvčími anglicky. Česko-anglická školka v Liberci za to od rodičů vybírá osm a půl tisíce měsíčně. V Křeslicích zase funguje školka se sportovním programem, která nabízí i speciální biovegetariánskou stravu. Za celodenní docházku zaplatí rodiče téměř 12 tisíc korun za měsíc.

Soukromé školky nejsou jen záplatou na přeplněné státní ústavy, ale nabízejí také alternativní metody vzdělávání dětí. Rodiče si tak mohou vybrat, jestli chtějí své dítě vychovávat v duchu Montessori pedagogiky, která se snaží podnítit tvořivost dítěte speciálními pomůckami a je orientovaná na praktický život. Nebo podle waldorfské školy, protože neklade tolik důraz na znalosti jako na celkový rozvoj dítěte, tedy i jeho sociální dovednosti či kreativitu.

Není výjimkou, pokud školku založí sami rodiče. Jako například Šárka Rubešová ze Slaného. "Chtěla jsem svým dětem nabídnout prostředí, kde se budou maximálně rozvíjet. O Montessori pedagogiku jsem se zajímala už delší dobu a všechny takové školky v okolí byly plné," vysvětluje důvody, proč vlastní školku otevřela. Líbí se jí, že se zaměřuje hodně prakticky. Děti si například samy připraví svačinku, prostřou a také po sobě umyjí nádobí.

Ze zahraničí do České republiky přišel také trend lesních mateřských školek. Generaci dětí ovládajících tablet ještě předtím, než se naučí pořádně mluvit, se rodiče snaží vrátit do přírody. Lesní školky nemají třídy s košíky plnými hraček, děti se celý den pohybují v přírodě, společně pěstují na zahrádce zeleninu, jemnou motoriku netrénují kreslením, ale prací na ručním tkalcovském stavu.

"Moje dcera chodila chvíli do klasické kamenné školky, ale ta lesní jí vyhovuje mnohem více. Je přemýšlivá, tady jí dávají větší svobodu a také je méně nemocná," vysvětluje důvody pro výběr lesní školky Zuzana Kroutilová z Prahy. Právě z toho, že děti jsou celé dny venku, i když je ošklivé počasí nebo zima, mají rodiče největší strach. Pokud jim ale pořídí kvalitní funkční oblečení, děti si na pobyt venku zvyknou, jejich imunita se naopak posílí a bývají méně nemocné.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.