Kvasiny jsou vesnička v podhůří Orlických hor, ale také sídlo druhého největšího závodu automobilky Škoda. Právě tam se začíná vyrábět její nejnovější model Kodiaq, který patří do kategorie větších sportovně-užitkových vozidel.
Od Kodiaqu si Škoda slibuje podstatné posílení svých pozic, neboť v současné době tvoří taková auta nejrychleji rostoucí část trhu. V příštím roce chce automobilka v Kvasinách také zahájit výrobu další generace modelu Yeti. Do rozšíření závodu investuje Škoda v rozmezí let 2015 až 2018 celkem 7,2 miliardy korun; například nová svařovna stála bezmála dvě miliardy. Zatímco letos vyrobí na Rychnovsku zhruba 200 tisíc aut, v budoucnu jich má být téměř 300 tisíc.
K tomu jsou zapotřebí i noví pracovníci. Jen první pondělí v září jich podle vyjádření podnikových odborů nastoupilo 230. Tento příliv přináší i některé komplikace. Obyvatelé Kvasin si kupříkladu stěžují, že auta nových zaměstnanců parkují na zákazu stání a na trávnících. V závodě se projevovala nedostatečná kapacita jídelen i sociálního zázemí. Firma se však tyto potíže snaží řešit − v létě rekonstruovala jídelnu, vybudovala třetí velké parkoviště, zřídila další lékařskou ordinaci.
Před dvěma lety měl závod zhruba 4500 lidí, do letošního prosince se jejich celkový počet musí zvýšit o více než 2000. "Intenzivní nábor probíhá už rok a ještě nám zbývá získat několik set nových zaměstnanců," říká Jan Frydrych, vedoucí lidských zdrojů závodu Kvasiny.
Škoda uchazečům slibuje náborový příspěvek tři tisíce korun a hlavně to, že se po třech měsících dostanou na plat ve výši 30 tisíc korun. K tomu roční bonus, který průměrně činí 70 tisíc korun. Dále podnik nabízí ubytování za 1500 korun měsíčně, bezúročnou půjčku na bydlení až 400 tisíc korun a zvýhodněný pronájem Fabie či dalších modelů. Jenže na Rychnovsku již není snadné někoho sehnat. Nezaměstnanost je tam extrémně nízká. Podle pracovníků závodu si nové "dobré zaměstnance" z okolí včas rozebraly lokální dodavatelské a další společnosti. Škoda proto musí používat netradiční metody. Na jaře se její náboráři rozjeli po deseti okolních školách a učilištích ve spádovém regionu a vzali si na pomoc dva rapery. Výsledkem je asi padesátka zaměstnanců. Ve Škodě to považují za úspěch, neboť posluchači středních škol většinou chtějí pokračovat ve studiu.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později