O zavedení institutu hromadné žaloby se v Česku s různou intenzitou diskutuje už roky. Na významu získává vždy ve chvíli, kdy se objeví případ, v němž jde o ochranu práv většího počtu lidí. V minulosti tak debaty rozvířily například žaloby, v nichž se spotřebitelé domáhali vrácení bankovních poplatků za správu a vedení úvěru. Teď je to nově aféra Dieselgate.

V prvním případě šli nakonec obránci práv spotřebitelů cestou tisíců individuálních žalob. To některé pražské soudy zahltilo natolik, že bagatelní a z valné většiny zamítané spory řešily ještě dva roky poté, co se na ně klienti bank obrátili. V případě kauzy Dieselgate, v níž se lidé domáhají od automobilky Volkswagen odškodnění za podvody při měření emisí, se stovky Čechů připojily k žalobám v zahraničí. Věří, že boj za odškodnění ve skupině bude snazší, než kdyby museli svá práva před tuzemskými soudy hájit individuálně.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.