Vláda schválila před nějakým časem koncepci sociálního bydlení. Bylo to poprvé, kdy se u nás na nejvyšší úrovni usneslo, že stát má řešit bydlení i pro ty občany, kteří na něj v tržním prostředí nedosáhnou. To je obrovský předěl. Doteď se přemýšlelo jen ve stylu "pomoz si sám"; "napřed se začleň a pak ti podáme pomocnou ruku". Je to jistě legitimní přístup a mnozí politici ho zastávají a reprezentují. Má jen jednu maličkatou nevýhodu - vůbec nefunguje. Trend, kterým se dnes vydává Evropa, je jiný. Jmenuje se housing first.

Pokud dovolíte, čeká nás teď chvilka mentorování: Bydlení především, anglicky housing first, je termín, který asi není v běžné konverzaci právě frekventovanou frází. Jde o poměrně nový směr v přístupu k sociální práci, který zavádí do celého procesu zdánlivě banální věc - aby se dotyčná osoba dokázala postavit na vlastní nohy, chodit do práce, do školy, musí mít zajištěny své bazální potřeby. Mezi ty patří i potřeba bydlet. Ne pod mostem, ne na smetišti, ne na ubytovně, ale v bytě.

Sociální konstrukt, ze kterého tento způsob přemýšlení vychází, říká, že teprve pokud máte něco, o čem můžete říci, že je to vaše "doma", jste schopni zaměřit se na řešení dalších věcí, které vás tíží. Tento přístup obrací vzhůru nohama představu, že si člověk musí nejprve bydlení "zasloužit". Ukazuje se, že princip zásluhovosti v přístupu k bydlení je podobně logický, jako když se baron Prášil hodlal vytáhnout sám za vlasy z bažiny. V pohádce to určitě funguje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.