I o tom při představování ekonomických reforem mluvil nejpokrokovější člen rodiny, zastupující korunní princ Mohammed bin Salman Saúd. Nic z toho ovšem není ani na papíře, natož v nějaké podobě paragrafů a zákonů, takže tyto výroky lze brát spíš jako vytvoření "image" kladného hrdiny pro Západ než jako relevantní plán.

Daně jako novinka

Vize 2030 je přesto revoluční a nelze ji jen tak opomenout. Jde o největší změnu od založení království v roce 1932 a navíc má naději na to, že k ní skutečně dojde. Lze namítnout, že plán na diverzifikaci zdrojů příjmů není nový ani příliš překvapivý. Teoreticky hovoří o potřebě restrukturalizace ekonomiky tamní politici pár desítek let.

Dodnes ale přes 70 procent příjmů země pochází z prodeje ropy. Stát zaměstnává a královsky platí dvě třetiny obyvatel. V soukromém sektoru pracuje 80 procent cizinců, většinou jde o mizerně placená zaměstnání. Podle nedávné zprávy agentury AP v zemi pracuje 800 tisíc lidí v otrockých podmínkách. I proto princ Salman avizoval, že až začne stát propouštět, podpoří nová místa v soukromém sektoru. Respektive podpoří platy - sice v soukromí, ale výhradně svých občanů.

Podle nově avizovaného plánu se království chystá prodat necelých pět procent ropného giganta Aramco. Dále má vzniknout fond s portfoliem o objemu dvou bilionů dolarů. Jeho příjmy pak mají sloužit k rozvoji tamních měst.

Princ se dokonce zmínil o zavedení daní na luxusní statky ve výši neuvěřitelných (aspoň na tamní poměry) pěti procent.

Cílem všech stávajících i avizovaných reforem jsou peníze. Na království totiž těžce dopadá vývoj na trhu s ropou. Reformy by měly přinést nové příjmy do rozpočtu, který loni poprvé kvůli klesající ceně ropy vykázal schodek, a to hned ve výši rekordních 15 procent HDP. Země by měla pokračovat i v seškrtávání velkorysých dotací, nicméně tak, aby se úspory nedotkly masové populace.

V zajetí náboženství

Přes veškeré reformy ale stále platí, že tahounem politiky Saúdské Arábie je wahhábistická verze islámu, jejíž podstatou je svatá válka proti bezvěrcům. Monarchie má zájem na konfliktech na Blízkém východě - Sýrií počínaje, přes Jordánsko a Libanon až po Egypt. Její peníze "pomáhají" budování mešit, jejichž cílem je šíření radikálního nenávistného islámu. Podle mnohých názorů jsou její politika i peníze příčinou vzniku Islámského státu. Od roku 1979 do 2013 podle zprávy Evropské komise vydala Saúdská Arábie na podporu šíření wahhábismu přes deset miliard dolarů.

Saúdská Arábie zůstává nejvíce zpátečnickou a absolutistickou monarchií na Blízkém východě, království je velmi nepřátelské vůči jakékoliv demokratické formě vlády.

Samostatnou kapitolou je vztah Saúdské Arábie k ženám. Ty se poprvé v historii království mohly účastnit voleb až v prosinci 2015 - království se tak stalo poslední zemí na světě, která otevřela volební místnosti ženám, a to šlo o volby do místních samospráv.

Ženy jsou stále pod dohledem svých poručníků - manželů, bratrů, otců. Styk obou pohlaví na veřejných místech je přísně zakázaný, přestože mnohé Saúdské Arabky mají možnost studovat či pracovat. Když v prosinci 2015 vyšla zpráva, že vdovy a rozvedené ženy budou moci smět bez mužů rozhodovat o zápisu dětí do škol a o jejich lékařském vyšetření, bylo to bráno jako genderová revoluce. Ženy ostatně do roku 2013 neměly ani občanské průkazy.

V Saúdské Arábii také platí právo šaría, v roce 2015 podle zprávy Amnesty International popravila 151 lidí, nejvíc za posledních 20 let. Letošní rok pak zahájila popravou 47 lidí - prý teroristů. Těla popravených lupičů království vyvěšuje na veřejnosti jako varování. Sebemenší kritika režimu se trestá bičováním. Rouhání ukamenováním. Při tom všem se Saúdská Arábie stala šéfem výboru pro lidská práva při OSN.

Avizované reformy nemají šanci za 15 let přeměnit království "doby kamenné" na moderní, demokratickou společnost. Jenže Saúdové drželi podstatu království ropným bohatstvím - tím, že dokázali "svým" lidem zaplatit pohodlný život. Ve chvíli, kdy dojdou peníze, většinou dochází i přesvědčovací metody. Reforma ekonomiky se tak může stát startovním výstřelem skutečných změn. Daleko větších, než by si i pokrokový korunní princ Mohammed bin Salman přál.

Související