Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Ačkoliv v posledních letech vzrostl počet míst na českých univerzitách, o studium řady oborů se stále vede tvrdý boj. K nejžádanějším patří práva, medicína či umělecké obory. Velkým převisem uchazečů se mohou pochlubit i některé fakulty pražské VŠE, Univerzity Karlovy a dalších prestižních škol.
Čím výraznější je zájem o danou školu, tím více času a peněz by měli zájemci o studium investovat do přípravy. V závislosti na zvolené metodě může jít o pár stovek, ale i o desetitisíce korun.
Některé školy a fakulty dnes přijímají bez zkoušek. Třeba VŠCHT v případě bakalářského studia zohledňuje průměr známek z chemie a matematiky na střední škole. Podobně postupuje řada technik, ale bez zkoušek se lze dostat třeba i na Ekonomickou fakultu Jihočeské univerzity nebo Přírodovědeckou fakultu Univerzity J. E. Purkyně.
Velká část vysokých škol však stále sestavuje vlastní přijímací testy, mnohé berou uchazeče na základě dosažených výsledků v národních srovnávacích zkouškách, které několikrát ročně pořádá vzdělávací společnost Scio. "Naše zkoušky nyní používá 49 fakult vysokých škol v Česku a další na Slovensku," říká Štěpán Pudlák ze Scia.
K nejžádanějším patří test obecných studijních předpokladů, následují základy společenských věd. Nejvíce lidí tyto zkoušky skládá v březnu a dubnu.
Letošní zájemci o studium mají poslední šanci 28. května. "Ale některé fakulty už tento termín neuznávají, protože chtějí mít přijímací řízení uzavřené dříve," upozorňuje Pudlák.
Test bez záseků
Jelikož přijímací zkoušky na většině škol proběhnou za pár týdnů, či dokonce dnů, je důležité využít zbývající čas efektivně. Řada univerzit nabízí vlastní přípravné kurzy, jenže ty zpravidla začínají už na podzim. Trvají déle než půl roku a stojí několik tisíc korun.
Na několika školách se lze nyní, na poslední chvíli, hlásit do intenzivních přípravných kurzů, takovou možnost nabízí třeba Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, sesterská fakulta informačních technologií zase poskytuje přípravu z matematiky, která je dokonce zdarma. Výhodou přípravy na školách bývá, že se uchazeči většinou v předstihu setkají s typovými úlohami, které pak opravdu řeší u přijímacího řízení.
Evropa se shodla na pomoci Řecku, proti teroristům se ale spojit neumí - čtěte ZDE
Hepnarová veze český film do Evropy. Nová generace filmařů má šanci i za hranicemi - čtěte ZDE
Intenzivní přípravu nabízí i řada specializovaných firem. Třeba společnost Tutor v dubnu a květnu poskytuje "poslední záchranu před přijímačkami". Za 24 lekcí uchazeči zaplatí 2500 korun. Podle společnosti Sokrates je zájem hlavně o přípravu na práva a medicínu.
Ale placené soukromé kurzy využívají i další zájemci o studium. "Každý rok připravujeme uchazeče hlásící se na psychologii, žurnalistiku, speciální pedagogiku a další obory," vyjmenovává Lucie Nekolná z firmy Tutor. Společnost Scio, ale i její konkurenti poskytují také přípravu k národním srovnávacím zkouškám. "Intenzivní prezenční kurzy vyjdou na 1500, přípravné on‑line testy na 150 korun," uvádí Pudlák.
* Kam lze ještě v těchto dnech podat přihlášku?
* Kterou školu vybrat?
* A jak se nejlépe připravit na přijímací řízení?
Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. Číslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.