Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Zjištění, nakolik se výše testosteronu v těle odráží na uvažování o penězích, má zřejmě, aspoň teoreticky, vyvážit schopnost bank riskovat a vydělávat a současně zůstat bezpečnou pevností, z níž se neztratí ani cent.
Vědecká opora
Ženské kvóty jsou u veřejnosti i u politiků zhruba stejně oblíbené jako kvóty pro uprchlíky. Jenže zatímco uprchlíci zatím ještě pořád mají šanci odejít do země, kterou si vybrali, ženy nikam utíkat nemohou.
A přestože zavedení pevných kvót zatím nemá jednotnou podporu zemí Evropské unie (ani v Česku se na tento vynález nikdo moc netváří), v praxi dochází k posunu.
Tím prvním důvodem je, že ženy vydělávají. Takže jsou zajímavé z hlediska trhu. I proto letos třeba firma Adidas oznámila vznik několika globálních pozic, jež obsadily ženy. Jestliže nákup sportovního oblečení byl po dlouhá léta doménou mužů, kteří s oblibou na sebe jednou za rok navlékli obleček v ceně mnoha tisíc o velikosti XXL, nyní se do běhu, posiloven a dalších sportů pustily ženy. A samozřejmě k tomu potřebují vhodné oblečení - třeba novou řadu speciálních kalhot na atletiku, v nichž se cítí úplně jinak.
K ženám se stále víc obracejí i banky. Třeba investiční banka UBS, poté co zaplatila nemálo pokut americkým regulátorům za neetické chování, zjistila, že má málo žen. Podle webových stránek je teď v UBS 38 procent žen a cílem je, aby jich bylo stejně jako mužů. Vedle toho by se měly srovnat mužské a ženské platy.
Zatím jde o plány, nicméně reálné. Jakkoliv se to z pozice České republiky, kde kvóty popírají i ženy, zdá minimálně podivuhodné, má vyšší podíl žen v bankovnictví své opodstatnění.
Podle nedávné studie finských vědců, kteří se probírali výsledky zhruba sedmi tisíc amerických bank, jsou ženy ve vedení opatrnější. Po důkladném prozkoumání se zjistilo, že banky, které vedly ženy, udržovaly hladinu kapitálu o pět až šest procent vyšší, což banku ochránilo v případech krize.
Studie ukázala, že banky s mužským vedením měly šestkrát až sedmkrát větší pravděpodobnost krachu než ty, jež vedly ženy. Ženy prý dělají méně riskantních operací a mají konzervativnější strategii. Což jsou vlastnosti vhodné do krize. Na druhou stranu, když se krize neblíží, konzervativnější strategie vede k nižším výdělkům, což zase netěší akcionáře.
Kvóty jako obrana
Evropská unie chce, aby podíl žen ve vedení dosahoval výhledově až 40 procent, což je zhruba čtyřnásobek oproti současnému stavu. V Česku analýza organizace Byznys pro společnost ukázala, že v 250 největších firmách jsou ženy zastoupeny pouze v 13,1 procenta dozorčích rad. Alespoň jedna žena však sedí ve vrcholných orgánech víc než třetiny největších společností.
Česká vláda zatím pracuje na akčním plánu, jak s těmito údaji naložit. "Informace o možnosti dostat se na vysokou pozici by měla být cílená na obě skupiny a podmínky by se měly nastavit férově," nechal se slyšet ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Podle něj by proto měly být výběrové komise pestřejší a měly by v nich být zastoupeni lidé různého věku a pohlaví. Do budoucna by podobné věci mohly zkoumat například genderové audity, jak navrhuje akční plán, který budou ministři nyní připomínkovat.
Elektromobily, nebo trest. VW nejspíš dostane vybrat, jak odčinit emisní hřích - čtěte ZDE
Čeští podnikatelé se chystali do KLDR. Jejich byznys zlikvidovala raketa - čtěte ZDE
Zatímco v Česku vše probíhá formou výroby akčních plánů (které posléze padnou do koše), evropské země postupně kvóty dostávají do legislativy. A nejde jen o Skandinávii, jež je tradičně sociálně rovnostářská. V Nizozemí koncem ledna tamní parlament například odsouhlasil zákon, který firmám nařizuje, aby do roku 2020 dosáhl podíl žen v topmanažerských pozicích minimálně 20 procent. A pokud to firma nebude moci udělat, dostane pokutu.
Pro české zákonodárce bude velmi obtížné postoupit od akčního plánu k jakémukoliv zákonu. Je docela možné, že je praxe předežene. Protože ženy posilují všude. A jestli nyní nadace manželů Gatesových hodlá investovat miliardy do toho, aby ženy přestaly dělat za muže alespoň domácí práce - potom je změna na spadnutí. A muži by na ni měli být připraveni. Aby kvóty nakonec nepotřebovali oni.