Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Vraťme se na skok do historie. Když před 150 lety "objevili" bohatí Britové fenomén zimní turistiky ve Švýcarsku, stala se z Andermattu jedna z nejoblíbenějších turistických destinací. Uprostřed horské obce vyrostl již v roce 1872 luxusní Grand hotel Bellevue, a jednu sezonu zde trávila dokonce britská královna Victorie se svým chotěm princem Albertem.
Jenže mezi světovými válkami začala místní turistika upadat a řada hotelů musela být uzavřena. Jedním z důvodů byl četný výskyt lavin, který zničil řadu domů a zabil několik lidí.
Po druhé světové válce se Andermatt proměnil v posádkové město. Místo obklopené horami bylo vybráno jako krizové centrum, z jehož podzemních krytů by bylo možné řídit zemi v době nukleární katastrofy. Hotel Bellevue byl stržen a většinu místních obyvatel začala živit místo turistů armáda.
Vadnoucímu věhlasu nepomohlo ani natáčení slavné bondovky Goldfinger (1964) s Seanem Connerym, který v nezapomenutelné automobilové scéně proslavil úchvatné horské scenerie nedalekého průsmyku Furka. Ostatně když přijel štáb natáčet do Andermattu, místní obyvatelé neměli o významu bondovek ani tušení, a když se třiatřicetiletý Connery ubytoval v hotelu Bergidyll, nevyvolalo to žádný rozruch.
Hledání mecenáše
Osud města změnilo až strategické rozhodnutí švýcarské armády na konci 20. století, kdy se generálové usnesli, že v moderní válce už nepřežije ani alpské orlí hnízdo. V následujících letech většina vojenské posádky Andermatt opustila a místní politická reprezentace začala hledat pro město novou vizi. Dvě třetiny z 1500 obyvatel Andermattu pracovaly po desetiletí přímo či nepřímo pro armádu. Místní politiky lákala proměna města v luxusní turistický resort, jenže to museli najít někoho, kdo to zaplatí. A v tom měla radnice nakonec velké štěstí.
Spasitelem se stal egyptský miliardář Samih Sawiris se svou společností Orascom, který již dříve vybudoval luxusní turistické resorty v Egyptě či v Ománu. Město mu nejprve nabídlo, aby v Andermattu postavil luxusní hotel, ale zkušený investor kývl až na druhou nabídku. To už nešlo o solitérní hotel, ale o kompletní projekt proměny celého města na špičkové rekreační centrum s výstavbou několika hotelů a dalších budov s apartmány na prodej. Projekt s názvem Andermatt Swiss Alps je velkolepý. Na ploše 140 hektarů by postupně mělo vzniknout šest pěti- a čtyřhvězdičkových hotelů s kapacitou 850 pokojů, investor dále postaví 490 apartmánů a dva tucty privátních vil.
Společnost se zavázala, že vybuduje také obchodní centrum, konferenční prostory, skryté parkoviště pro dva tisíce vozů a osmnáctijamkové golfové hřiště (to je již hotové). Odhad celkové investice se pohybuje kolem dvou miliard švýcarských franků, což je zhruba 50 miliard korun. Jako první byl vybudován komplex hotelu The Chedi a několika dalších budov s byty pro rezidenty, kteří mají přístup do zázemí hotelu a mohou využívat jeho restaurace a spa. Malá studia se prodávají v cenách od 12 milionů korun, apartmány o rozloze 200 metrů stojí kolem 100 milionů korun.
24 hodin v švýcarském Andermattu
Výjimka ze zákona
První apartmány byly dostavěné v roce 2014 a většina vlastníků pochází ze Švýcarska, ale byty si zde kupují také bohatí Britové, Němci či Francouzi. Andermatt totiž umožnil výjimku z významného zákona Lex Koller, který omezuje nákup nemovitostí ve Švýcarsku, a tak cizinci mohou kupovat apartmány i horské chaty vybudované v rámci projektu Andermatt Swiss Alps bez speciálního povolení a bez jakýchkoliv restrikcí je mohou zase prodávat.
Jako první byl postaven pětihvězdičkový hotel The Chedi, který byl otevřen před dvěma lety na místě původního Grand hotelu Bellevue a mnohými odborníky je v současné době považovaný za nejmodernější a nejluxusnější hotel švýcarských Alp.
V zajímavém a značně variabilním prostoru upoutá vinná knihovna, doutníkový salonek, japonská restaurace, sýrový humidor či luxusní spa na ploše 2400 metrů. Cena za noc v nejlevnějších pokojích se pohybuje kolem 15 tisíc korun, za stometrový suite hosté zaplatí zhruba 80 tisíc.
Nový lyžařský areál
Okolo Andermattu funguje hned několik lyžařských areálů a sjezdovky zde začínají na vrcholku Gemsstock ve výšce 3000 metrů. Během následujících dvou let projde lyžařské středisko v Andermattu zásadní rekonstrukcí, navíc vznikne několik nových lanovek, které ho propojí se sousedním Sedrunem. Nová SkiArena bude mít kolem 120 kilometrů sjezdových tratí a bude patřit mezi top lyžařská centra Švýcarska.
Zajímavostí Andermattu je pestrá kolekce večerních aktivit. Každou neděli se koná noční návštěva muzea, po níž následuje prohlídka města s průvodcem. V úterý po setmění se na břehu řeky pod otevřeným nebem připravuje sýrové fondue, naopak ve středu si mohou zájemci vyjet vlakem 400 metrů nad Andermatt, kde je čeká večeře a pak noční jízda zpátky do města na sáňkách.
Největším zážitkem je ovšem noční jízda na zimním "fatbiku", která vede po setmění po silničkách nad Andermattem a jejíž součástí je také večeře v místní hospůdce s talířem domácích špaget s pikantní omáčkou.