Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

K ideálu amerického Silicon Valley mají líhně inovativních firem v Česku přece jen ještě daleko. "Lokality podobné slavnému Křemíkovému údolí však mohou vzniknout v místech, kde jsou univerzity a výzkumná pracoviště," říká ředitel Jihomoravského inovačního centra Jiří Hudeček. Podle něj je také dobré, když se politici napříč různými stranami shodnou na jednotné strategii a dlouhodobě ji sledují. Něco takového se podařilo právě na jihu Moravy.

V Brně a okolí se zrodily technologické společnosti Webnode, Skypicker, Y Soft nebo Gina Software, která nyní pracuje pro Evropskou vesmírnou agenturu. Kromě toho se kraj snaží udržet v místě i podniky s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou společnosti Tescan či FEI, vyrábějící mikroskopy, technologická firma Red Hat, Honeywell nebo Biovendor.

Jihomoravský kraj je společně s Prahou hlavní "porodnicí" inovativních společností. "Sídlí tam čtvrtina všech malých firem v Česku s pěti a více výzkumníky, stejně jako v Praze," říká Hudeček. Jižně od Prahy nyní vyrostla vědecká pracoviště využívající lasery a biotechnologie – konkrétně jde o ELI Beamlines, HiLASE, Biocev. Celkově se do jejich výstavby investovalo 10 miliard korun. A oblast mezi obcemi Vestec, Hodkovice a Dolní Břežany už nyní přitahuje inovativní firmy.

V nedávno otevřeném inovačním centru Innocrystal za 100 milionů se zabydluje společnost HCL Technologies, která v Česku poskytuje technologické zázemí hlavně farmaceutickým firmám. "Líbí se nám umístění uprostřed Evropy. Místo je vědeckým hubem pro biotechnologie," vysvětluje viceprezident společnosti HCL Rajiv Sodhi. Firma chce mít u Prahy asi 130 lidí, dalšímu rozšíření se však v budoucnu nebrání.

Kromě firmy HCL bude inovační centrum pronajímat kanceláře a laboratoře začínajícím start-upům. "Zájemci oceňují, že jsou poblíž výzkumná centra. Jelikož se nacházíme za hranicí Prahy, lze čerpat různé dotace z evropských fondů," vysvětluje spolumajitel centra Innocrystal David Fojtík. Firmy prý oceňují i architektonické řešení interiéru. Tento týden navíc svou činnost zahájí Středočeské inovační centrum, které pomůže ještě více provázat firmy se stovkami výzkumníků v oblasti.

Podobným projektům už se v oblasti daří. Nedaleko Dolních Břežan má své vývojové centrum stavět japonská společnost Rigaku, která se specializuje na laboratorní a měřicí přístroje. "Mohou s námi spolupracovat v materiálovém inženýrství nebo v biologii," plánuje Roman Hvězda, vedoucí laserového centra ELI Beamlines za téměř sedm miliard korun.

Záměr postavit jižně od Prahy novou budovu zvažuje i firma Sotio, která testuje přípravky, jež by jednou mohly posloužit k léčbě rakoviny. "Chceme rozšířit naše kapacity. Místo jsme si vybrali, protože jde o vznikající biotechnologický park," říká Richard Kapsa ze společnosti Sotio. Ale zároveň upozorňuje, že jde zatím jen o jednu z možných variant expanze.

obalka Ekonom 2015 50- Pomůže více než miliardová investice státu zlepšit v Česku podmínky pro vznik inovativních firem?

- Proč se soukromí investoři obávají, že půjde o vyhozené peníze?

- A jak Silicon Valley v Česku vytvořit?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.

Související