Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Nový typ vakcíny, chytrý obal určený pro transport jídla čí zařízení, které ohlídá dech pacienta. Tyto i další nápady se představily na festivalu inovací v Oslu. Kromě boje o peníze investorů se mladí podnikatelé, vědci s dobrým nápadem a studenti dozvěděli, jak rozjet podnikání, navázali cenné kontakty nebo se prostě jen pobavili. Na Oslo Innovation Week dorazilo celkem asi devět tisíc lidí.
Konference v Oslu má pomoci nakopnout tamní ekonomiku. Hospodářství Norska je silně závislé na těžbě ropy, jejím zpracování a navazujícím průmyslu. Jenže ceny za barel ropy vytěžené v Severním moři klesly v poslední době o polovinu. A norský statistický úřad varuje, že ani do budoucna nelze bez aktivních opatření čekat zlepšení. Norská vláda chce totiž čelit hrozícímu propadu ekonomiky tím, že podpoří inovace, start-upy a rozvoj podnikání.
"Nádor kůže je potřeba najít co nejdříve," přesvědčuje publikum v přeplněném sále šéf firmy Skin Analytics Neil Daly. A hned upozorňuje, že každých 10 minut někdo kvůli melanomu zemře. Podnikatel však předvádí, jak si člověk může kůži prohlédnout sám. Stačí jen k chytrému mobilnímu telefonu připojit speciální snímací zařízení. Zaslaná data pak firma prozkoumá. Když narazí na podezřelý útvar, pošle dotyčného k lékaři.
Prezentaci ukončuje gong. Investoři a další porotci zahajují "grilování": Máte patent? Jak si stojíte v porovnání s konkurencí? Londýnský podnikatel Neil Daly reaguje rychle, protože čas pro odpovědi je omezený. Porotu přesvědčil. Firma Skin Analytics získává cenu pro nejlepší start-up a odměnu v přepočtu ve výši téměř milionu českých korun.
Jako nadějnou lokalitu pro investice vidí dnešní Norsko třeba americký investor a partner ve společnosti 500 Startups Sean Percival. "Norské firmy jsou opravdu aktivnější," upozorňuje Percival. Ještě výraznější rozvoj očekává v roce 2016, což souvisí s dalším navýšením pobídek pro podnikatele. Nicméně nejlepší doba investovat do norské startupové scény je podle Percivala právě nyní, než se do lokality vrhnou masy dalších investorů. "V Oslu teď finalizuji dohodu se třemi start-upy," přiznává Percival. Jejich jména zatím prozradit nechce.
Horkým kandidátem však může být společnost Kahoot! Vznikla před dvěma lety v Norsku a její vzdělávací kvízy a hry jsou stále oblíbenější ve školách, dokonce i v Česku. Aplikace Kahoot! používá 50 milionů lidí ve 180 zemích. Charismatický zakladatel firmy Johan Brand je představil i na konferenci v Oslu. Několik kvízů si diváci mohli vyzkoušet během čekání na výsledky finálového souboje start upů.
Norsko sází na inovace
Řadu návštěvníků zaujala i společnost One Earth Designs, která vyrábí solární vařiče, které se hodí pro delší pobyt v divočině. Využívají paprsky pohlcené přenosnou kopulí k vaření. "Už jsme prodali asi 2000 kusů. Velká část produkce míří do USA," popisuje marketingový ředitel firmy Even Haug Larsen a ochotně pózuje o výrobku.
Migranti vrazili klín mezi dva dávné spojence: Klause a Dlouhého - čtěte ZDE
Hypotéky nezdražují, dají se naopak ještě zlevnit. Stačí chvíli smlouvat - čtěte ZDE
Kromě řady začínajících firem z oblasti biotechnologií, medicíny, energetiky nebo technologií v Oslu bodovaly i na první pohled kuriozity. Třeba speciální bouda s chlazením pro psy. "Umisťujeme ji na parkoviště u supermarketů," říká autor projektu Frode Rogstad ze společnosti Den4Dogs. Když totiž v horkém létě nechá majitel svého psa během nákupu v autě, může ho zabít. Namísto toho ho za malý poplatek může zavřít do boudy.
Více o inovacích v Norsku, třeba jak si stojí v porovnání s dalšími státy, čtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom. Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.