Dietrich Mateschitz je jedním z nejbohatších Rakušanů. Jeho majetek se odhaduje na pět miliard dolarů, které vydělal na jednom jediném, zato ovšem geniálním vizionářském nápadu. A to na začátku pohádkového příběhu stála náhoda.
Když začátkem 80. let cestoval Mateschitz po Thajsku, všiml si, že místní řidiči popíjejí od rána do večera povzbuzující nápoj Krating Daeng, což v thajštině znamená to samé, co současný název Red Bull. A díky němu necítí únavu.
Zrození nového trhu
Mateschitz rozpoznal potenciál nápoje, domluvil se s jeho thajským výrobcem na společné firmě (on sám získal 49 procent, thajský výrobce původního nápoje a majitel receptury 51 procent) a v roce 1987 uvedl historicky první energetický drink na rakouský trh.
Během několika let expandoval do dalších zemí a dnes se slavný nápoj prodává ve 160 zemích světa, přičemž v Evropě ovládá trh s energetickými drinky z neuvěřitelných 80 procent (z globálního hlediska je právě Mateschitz zakladatelem celého odvětví energetických drinků).
Mateschitz je ovšem velký patriot a část ze svých zisků investuje v Salcburku, kde sponzoruje pestrou paletu nejrůznějších aktivit. Byť osobně nežije přímo v Salcburku, ale v 10 kilometrů vzdálené obci Fuschl am See.
Muzeum létání
Výkladní skříní Mateschitzových sponzorských aktivit je legendární Hangár č. 7. Moderní prosklená budova z 1200 tun oceli a sedmi tisíc čtverečních metrů speciálního skla stojí na salcburském letišti a skrývá sbírku letadel a formulí 1 ze stájí, které společnost vlastní a podporuje.
Zajímavostí tamní kolekce je technické vybavení kosmického "dobrodruha" Felixe Baumgartnera, který skočil v barvách Red Bullu z výšky 39 kilometrů nad zemí a při svém "letu" dosáhl rychlosti 1357 kilometrů v hodině. A protože se Mateschitz věnuje také umění, probíhají zde pod názvem HangArt7 výstavy mladých evropských umělců.
S paraglidem do Monaka
Šíře mecenášských a sponzorských aktivit jednasedmdesátiletého boháče je téměř nekonečná. Sponzoruje jak místní fotbalový, tak hokejový klub, pořádá mistrovství v létání papírových letadel a také v Salcburku postavil fotbalovou a hokejovou akademii pro mladé talenty, kde 120 nadějných sportovců přímo bydlí na internátu, zatímco dalších 400 z města a okolí zde pravidelně trénuje.
24 hodin v Salcburku
Místní kuriozitou jsou také závody paraglidingu, kdy sportovci začínají na Mozartově náměstí v historickém centru města, odkud musí nejprve s paraglidem na zádech vyšplhat na 1300 metrů vysokou horu Gaisberg, odkud musí postupně doletět a doběhnout až do Monaka.
Ale zdaleka ne všechny aktivity se týkají sportu - z peněz utržených za energetické drinky funguje také nadace Wings for Life, která se věnuje výzkumu míchy.
Pivní bašta
Jen málokdo ví, že Salcburk je velmi zajímavou pivní destinací a ve městě působí řada zajímavých pivovarů. Obrovský zážitek nabízí návštěva klášterního pivovaru, v němž augustiniáni vaří pivo již od roku 1621. V tomto pivovaru je totiž vše poněkud odlišné.
Po vstupu do objektu si hosté nejprve vyberou kameninový půllitr či případně tuplák, poté si ho musí opláchnout pod vodou v malé kašně, pak u pultu zaplatí za pivo, načež jim ho u dalšího pultu načepuje mnich přímo ze sudu. Teprve pak hosté odejdou s pivem do velkého sálu, kde se posadí k jednomu z mnoha stolů - ale i zde musí dávat pozor, neboť na zdech u stolů jsou cedulky se dny a časy, kdy stůl patří nějakému spolku či skupině štamgastů.
24 hodin v Herefordu: Město se staroanglickou atmosférou zaplavilo svět ciderem - čtěte ZDE
24 hodin v Alexandrii: Proslulá knihovna vstala před třinácti lety z popela - čtěte ZDE
Dalším podnikem, který můžeme vřele doporučit, je malý pivovar spojený s restaurací, který se jmenuje Die Weisse. Za ochutnání stojí především místní speciál Die Weisse original, podávaný v lahvi se starosvětským uzávěrem. Pivo s ovocnou vůní a osvěžující chutí má krásnou jantarovou barvu a patří k nejlepším v celém Rakousku.
Dva tisíce skvostů
Ale abychom nezapomněli na Mozarta a další pamětihodnosti. V Salcburku je možné navštívit dva Mozartovy domy; jednak ten, ve kterém se hudební génius narodil, a pak druhý dům, v němž později rodina žila. Oba slouží jako Mozartova muzea.
Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Dále by měli návštěvníci ochutnat originální Mozartovy koule, které se zde stále vyrábějí ručně a nabízí je místní rodinná cukrárna Fürst (vedle průmyslových napodobenin). Povinností je výjezd do pevnosti Hohensalzburg, která byla vybudovaná již v 11. století. Z centra tam jezdí lanovka a ze shora je fantastický výhled na město.
Na sousední Mnišské hoře sídlí Muzeum moderního umění (nahoru se jezdí výtahem ve skále), zatímco v arcibiskupské rezidenci byla v loňském roce otevřena prestižní prohlídková trasa DomQuartier, kde na ploše úctyhodných patnácti tisíc čtverečních metrů mohou návštěvníci obdivovat na dva tisíce historických a uměleckých předmětů, které jsou svědectvím výjimečného mocenského a uměleckého postavení Salcburku v Evropě.
Nejstarší restaurace
V Salcburku funguje zřejmě nejstarší restaurace v celé Evropě. Nese jméno sv. Petra a byla založena již roku 803, takže hostům slouží již 1212 let. Pořádají se tu mozartovské večeře při svíčkách, kdy mezi jednotlivými chody hrají hudebníci v dobových kostýmech pasáže z Mozartova díla.