Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Wallis (či Valais) je druhým největším kantonem Švýcarska a současně je nejhornatějším místem Evropy, neboť na jeho území leží více než 40 čtyřtisícových vrcholů. Na první pohled tedy nijak zvlášť výhodné místo pro pěstování vína. Ale opak je pravdou. Okolo Sionu, na svazích kolem řeky Rhôny, se vínu mimořádně daří, a některé vinice tu dokonce šplhají až do výšky nad tisíc metrů.

Kalifornie v Alpách

Celý region je přezdíván švýcarskou Kalifornií, protože víno je zde na prvním místě. Ve Wallisu nedošlo k žádnému masivnímu skupování vinic, ty jsou stále v držení drobných zemědělců a statkářů. V kantonu je na 22 tisíc vlastníků, díky čemuž mají všichni obyvatelé k vínu a vinařství velmi silné pouto a vinice se zde předávají z generace na generaci.

Rozloha vinic v kantonu Wallis činí zhruba pět tisíc hektarů a místní vinařství produkují 50 milionů litrů vína ročně. Drtivá většina vína se samozřejmě vypije ve Švýcarsku, na vývoz jde spíše jako kuriozita pouhé jedno procento švýcarské vinařské produkce. A i když je švýcarské víno v porovnání s italským či francouzským dražší, Švýcaři jsou patrioti a dávají přednost konzumaci vlastního.

Heida z vrcholů

Na působivých terasách kolem Sionu se pěstuje neuvěřitelných 47 druhů révy, často jde o specifické odrůdy, které nejsou jinde v Evropě k dispozici. Většina vína, tedy plných 85 procent, ovšem pochází ze tří druhů révy, hlavní roli hrají Pinot noir, Chasselas a Gamay. Znalci vychvalují také odrůdu Petite Ervine, která dává fantastická minerální vína s lehce slanými tóny a může evokovat mnohem slavnější Chablis z Burgundska.

Místní zajímavostí je réva pěstovaná ve výšce hřebenů našich Krkonoš, a sice 1000 až 1150 metrů nad mořem, kde díky teplému větru a stabilnímu podzimnímu počasí ideálně dozrává odrůda Savagnin. Odrůda se familiárně nazývá Heida a připravuje se z ní špičkové víno, které je považováno za jedno z nejlepších švýcarských, neboť má plné tělo, relativně vysoký alkohol a výraznou, lehce pikantní chuť. Vinice v obci Visperterminen mají dlouhou historii, neboť zde víno pěstovali již Keltové, dnes se oblíbená značka prodává v luxusních restauracích vyhlášených horských středisek.

Svobodná republika Saas Fee

Vedle pěstování révy a výroby vína žije Sion a celý Wallis z turismu, neboť zdejší horská střediska patří k nejoblíbenějším v celém Švýcarsku. Pozornost přitahuje především Saas Fee s marketingovým titulem "Svobodné republiky prázdnin", kde návštěvníci najdou hned několik rekordů. Jedním z nich je nejvýše položené "metro" na světě, neboť podzemní dráha jezdí ve výšce 3000 až 3500 metrů nad mořem.

Dalším unikátem je nejvyšší otáčivá restaurace na světě, která je postavená právě v této výšce. Hosté si objednají oběd, posadí se k oknu a pak už jen sledují, jak se mění panorama hor za jejich okny. Třetí zajímavostí je obrovská sněhová jeskyně, do níž se vstupuje z horní stanice "alpského metra". Tahákem je především ledovcová kaple, oblíbená mezi švýcarskými svatebními páry.

Související