Andrej Babiš budí dojem, že jej zcela pohltila snaha zajistit lepší výběr daní a zahraniční politika ho nezajímá. To se však změnilo a možná to souvisí s tím, že by chtěl být po příštích volbách v pozici premiéra – pokud možno většinové vlády – a ten už má pravidelný kontakt se světem v popisu práce.
"Nedávno jsem obědval s 35 velvyslanci zemí Evropské unie a ESVO, tedy Evropské zóny volného obchodu. Dělal jsem pro ně party u sebe na Čapím hnízdě a za své peníze," řekl Babiš ve velkém rozhovoru pro týdeník Ekonom. "Můžu vám ukázat fotku, tady stojíme," dodal vzápětí s mobilem v ruce.
Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Jen část jeho "zahraniční agendy" se týká financí, i když ani ta není zanedbatelná. "Byl jsem pětkrát služebně v Rakousku. Zorganizoval jsem setkání ministrů financí Německa, Rakouska, Polska, Maďarska, Slovenska a Chorvatska. Mám je na mobilu, bavím se s nimi německy, francouzsky a anglicky," zdůraznil ministr.
Chce totiž dosáhnout toho, aby Česká republika mohla sama, bez povolení Evropské unie, rozhodovat, na co zavede reverse charge. Tedy v jakých odvětvích úřady přenesou daňovou povinnost na posledního v řadě zřetězených obchodů. To považuje za účinný nástroj v boji proti organizovanému zločinu kolem DPH při karuselových podvodech, které ročně snižují příjem státu o tři miliardy eur. "Přesvědčil jsem už čtyři ministry financí a ti se mnou podepsali žádost," řekl.
Babiš ale vede i úplně jiné debaty, například o uprchlících, a má výhodu, že region, odkud přicházejí, na rozdíl od jiných ministrů důvěrně zná. Ještě v dobách komunismu byl v Maroku zástupcem bratislavského podniku zahraničního obchodu Petrimex.
V Česku uprchlíky nechce a kvóty za žádné řešení nepovažuje, s tím že každá země má vlastní imigrační historii a v Česku jsou již dávno Vietnamci a Ukrajinci.
Nahlas říká rovněž věci, které se evropským a zejména americkým diplomatům nemusí líbit. "Byla u mě Victoria Nullandová, náměstkyně amerického ministra zahraničí. Říkal jsem jí, že mnozí lidé, kteří do Evropy přichází, to dělají proto, že se v jejich zemích zásadně změnil režim. V Libyi, Sýrii, Iráku. A také jsem jí řekl, že některé státy prostě nejsou vhodné pro vývoz západních hodnot," potvrdil Babiš Ekonomu
Co sám navrhuje? "Od čeho je OSN? Tam by si měli sednout – USA, Evropa, Saúdská Arábie, Rusko. Připomínám jen, že před pěti lety Američané opakovali slovo reset, tedy že budou kamarádit s Ruskem," podotkl.
Jako člověk zodpovědný za hospodářskou politiku státu nehoří nadšením pro ekonomickou válku s Moskvou.
"Sankce zatím nepřinesly žádný výsledek. Prodloužily se jen proto, že evropští politici jsou bezradní. Putin je podle průzkumů v Rusku nejpopulárnější v historii, věří mu 89 procent lidí. Někdo asi měl Ukrajině říct, že asociační dohoda ano, ale členství v EU ne. Na to prostě nemáme. Kdo by to zaplatil," nezapřel Babiš post strážce státní kasy.
Nástrahy Babišovy daňové revoluce? Podnikatelé se bojí o své příjmy i úniku dat - čtěte ZDE
Babiš získal mocné spojence. Na evidenci tržeb se přiživí banky i operátoři - čtěte ZDE
Jeho vstřícnost k Rusku má však meze: Nechce přítomnost ruských firem při budoucí stavbě nových jaderných reaktorů v Temelíně či Dukovanech. "Jejich účast na tendru si těžko umím představit," zdůraznil pro Ekonom.
Kritický je i k Evropě. "Byl jsem teď na Europaforu ve Wachau a mluvil jsem tam rovněž o neschopnosti Evropské unie přijmout dlouhodobou strategii. Ať jde o imigrační politiku, Řecko, nebo energetiku," uvedl.
Andrej Babiš je totiž zvyklý plánovat celý život. "Především ve vlastní hlavě. Musíte mít sny a cíle. A ty pak realizovat," vysvětlil svůj přístup.
Pokud jde o jeho politické plány pro bližší budoucnost, chtěl by se stát premiérem. Ale takovým, který rozhoduje a nese odpovědnost, nikoliv jen – jak tvrdí – jezdí po světě, stříhá pásky, ke všemu se vyjadřuje.
Proč Andrej Babiš tolik trvá na elektronické evidenci tržeb?
Proč nezabrání tomu, aby jeho firmy přestaly obchodovat se státem?
Kde hledal Babiš podklady ve sporu s Ladislavem Šinclem?
Odpovědi na tyto a další otázky položené ministru financí Andreji Babišovi si můžete přečíst v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.
Nové číslo si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.