Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Všichni tři členové velké trojky – O2, T-Mobile i Vodafone – vykázali v roce 2014 nižší tržby než o deset let dříve. První jmenovaný spadl z 62,1 na 44,7 miliardy korun, druhý z 26 na 21 miliard a třetí z 13,4 na 12,9 miliardy korun.

Pokles velké trojky je zřejmý ze srovnání aktuálního a o deset let staršího přehledu největších společností Czech Top 100. Bývalý Český Telecom měl v roce 2004 zisk 7,9 miliardy korun před zdaněním, loni vydělal jeho následovník O2 Czech Republic už jen 5,2 miliardy.

Co se s kdysi perspektivním odvětvím stalo? Ceny připojení k internetu sráží konkurence ze strany kabelových televizí a bezdrátových wi-fi sítí, konkurenci v mobilních službách zostřil nástup virtuálních operátorů. Také je tu možnost volat či jinak komunikovat přes internet. Regulace ze strany Evropské unie srazila výši spojovacích poplatků a roamingových tarifů.

V příštích letech se nabízejí jiné růstové možnosti. Telekomunikační operátoři mohou vydělat na zavedení elektronické evidence tržeb či na novém modelu výběru mýtného. Tedy možnost obratu by tu byla, ale otázkou je, za jakou cenu. Jak asi budou mobilní operátoři populární, když si je veřejnost začne spojovat s placením daní a poplatků?

Které velké společnosti v Česku rostou, a kdo má naopak nejlepší roky již za sebou? Více se dozvíte ve čtvrtek v týdeníku Ekonom.

 

Související