Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Jenomže tak jednoduché to není. Jednak v politice nejde vždy o hmatatelné záležitosti, velký význam vždy hraje i symbolika. A pro sociální demokracií je superhrubá mzda spojena s konceptem rovné daně, něčeho, s čím zásadně nesouhlasí.
Navíc jde o v Evropě ojedinělý pozůstatek jiné symbolické hry, která se v České republice hrála po nástupu pravicové vlády v roce 2007. ODS tehdy vytlačila sociální demokraty od moci s předvolebním slibem, že sníží daně a především zavede rovnou daň z příjmů ve výši 15 procent z hrubé mzdy. Jenomže ministrem financí se nakonec stal Miroslav Kalousek (tehdy ještě lidovec), jenž si byl vědom, že tak razantní snížení příjmů by státní rozpočet rozvalilo.
Výsledkem byl jeho návrh hodný chytré Horákyně: zavedení 15 procentní rovné daně, ale z podstatně vyššího základu. A ten zajistil výpočet odvodů přes superhrubou mzdu.
Bylo možné argumentovat, že rovná daň je na světě a přitom se vlastně nic nezměnilo. Chvíli to fungovalo, pravice ještě jednou volby vyhrála. Faktem je ale i to, že když se propagandistický efekt "novinky", do níž se počítá vedle hrubé mzdy i sociální a zdravotní pojištění, které za zaměstnance odvádí podnik, vyčerpal, byla připravena ke zrušení. A to ještě těmi, kdo ji stvořili - její likvidaci zastavil jen pád kabinetu Petra Nečase.
Na druhou stranu za současnými spory, které má vyřešit speciální komise, nebude jen tato symbolika a vzpomínky na minulost. Při návratu k normálnímu stavu jde také o zcela zásadní věc - o nastavení nové základní sazby - nejčastěji se mluví o 21 procentech - a hlavně stanovení sazby druhé. Půjde o nastavení daňové progrese, tedy zakotvení principu, že bohatší platí ze svých příjmů více.
A zde už při hrátkách s čísly lze snadno dospět k tomu, že zdanění - s ohledem na dřívější zkušenosti - s největší pravděpodobností naroste. Nebo případně někomu klesne a jiným naroste, což je v České republice vůbec ta nejhorší varianta. Takže bude mnoho příležitostí, aby se koaliční strany, z nichž každá hájí zájmy jiných voličů a jiných sociálních a příjmových skupin, do krve pohádaly.
Andrej Babiš navíc slíbil, že daně se zvyšovat nebudou, a pokud by najednou přistoupil na vyšší daňovou sazbu pro bohaté, riskuje, že ztratí podporu podnikatelské veřejnosti a živnostníků, která se stejně drolí s prosazováním elektronické evidence tržeb. Tím spíš, že za rohem vyčkává ODS s novou variantou rovné daně, tentokrát opravdové a zahrnující i podniky. A to ve výši 19 procent.