Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Začala nová éra genetických úprav. Junjiu Huang s kolegy Sunjatsenovy univerzity poprvé zasáhl do dědičné informace lidských embryí. Vědci odstranili gen zodpovědný za vrozené onemocnění krve. A to může být jen začátek. Nikdo nezaručí, že se od likvidace vrozených chorob nepokročí k dalšímu "vylepšování" lidí.
"Oprava vadných genů v lidském embryu má úžasnou budoucnost," myslí si Zdeněk Malý, přednosta brněnského institutu reprodukční medicíny Unica. Je však otázkou, kdy se čínský experiment přesune do každodenní praxe a v jakém rozsahu budou genové úpravy součástí rutinní medicíny. "Zájem o ně jistě bude," podotýká Malý.
Číňané využili metodu, kterou v roce 2012 vyvinul tým Jennifer Doudnaové z Kalifornské univerzity v Berkeley. Na objevu se výrazně podílel i český vědec Martin Jínek, který tehdy v Berkeley působil a nyní pracuje na Curyšské univerzitě ve Švýcarsku.
Metodu lze použít také k léčbě vrozených chorob, tedy pro takzvanou genovou terapii. "Její pomocí se přímo opraví genetická mutace odpovědná za určitou nemoc," popisuje Martin Jínek. Reálné je podle něj v budoucnu využití u vrozených chorob krve nebo imunitního systému, kdy se nemocné buňky pacientovi relativně snadno odeberou, opraví a vrátí zpět.
Průmysl a investoři se o průlomový postup zajímají od začátku. V posledních dvou letech vzniklo několik firem, které jej chtějí využít k léčbě dědičných chorob. Jde například o společnosti Intellia Therapeutics, CRISPR Therapeutics a Editas Medicine. "S kolegy jsem založil firmu Caribou Biosciences," vysvětluje Jínek. Společnost chce metody umožňující upravovat dědičnou informaci využít ve farmaceutickém průmyslu, zemědělství a v biotechnologiích. "Konkrétnější však zatím být nemohu," dodává Jínek.
S nálepkou trafikanta už nežiju, říká bývalý ombudsman ČD Fejk - čtěte ZDE
Ochranné známky jsou dobrý byznys pro podvodníky. Zneužívají nepozornosti majitelů - čtěte ZDE
O tom, že se firma Caribou Biosciences zaměřila na správnou oblast, svědčí i zájem investorů. Letos v dubnu získala na svůj rozvoj 11 milionů dolarů od společností, které se zajímají o biotechnologie, mimo jiné i od farmaceutické firmy Novartis.
- Co je už nyní možné ovlivnit u nenarozených dětí?
- Jak reagovala vědecká komunita na kontroverzní čínský pokus?
- A budeme opravdu časem vyrábět děti na míru?
Odpovědi najdete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.