Student gymnázia Ondřej Hubálek vyvinul metodu jednoduchého odstraňování těžkých kovů z vody. Za svůj nápad nyní získal na největší světové soutěži mladých vědců Intel ISEF bronzovou medaili a také jeden tisíc dolarů. Projekt porotu zaujal i proto, že nedostatek pitné vody je v některých zemích závažným problémem. K "vychytání" těžkých kovů využil student Letohradského soukromého gymnázia houbu klanolístku obecnou.

"Vodu zabaví většiny nečistot za necelé tři minuty," popisuje výhodu svého přístupu Ondřej Hubálek. Na projektu pracoval v rámci své stáže v biotechnologické společnosti Contipro. "Když za námi na soutěži přicházeli porotci, bylo klíčové neznervóznět a smysluplně odpovědět i na záludné otázky," vysvětluje pro Ekonom Ondřej Hubálek, co mu pomohlo uspět. A připouští, že podíl na jeho úspěchu má i školitel z firmy Contipro. "Věnoval mi spoustu svého času i energie," říká student.

Druhou bronzovou medaili ze Spojených států přivezl osmnáctiletý Martin Ptáček z Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně. Vytvořil funkční model auta a otestoval na něm, jak se vůz chová při smyku. Jeho poznatky můžou pomoci vylepšit stabilizační systémy aut. K vynalézání se dostal přes modelářství, kterému propadl už v dětství.

Poznatky Michaely Kajšové, která ve Spojených státech získala čtvrtou cenu v oboru biologie a 500 dolarů, by se jednou mohly využít třeba při léčbě Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. Studentka Gymnázia Zlín zkoumala, jak cholesterol mění prostupnost buněčných membrán. "Jeden z porotců na soutěži mi dokonce řekl, že se těší až svou práci publikuji," popisuje Michaela Kajšová. Ve Spojených státech navázala kontakt se zástupci Americké asociace farmaceutického průmyslu, ale svůj nápad chce zatím dále rozvíjet v Česku.

"Doufám, že budu mít dost štěstí a energie," říká Michaela, který se chystá studovat medicínu. Hlavní ocenění celé soutěž – Cenu Gordona Moorea a s ní spojených 75 tisíc dolarů - si z Pittsburghu odváží sedmnáctiletý Kanaďan Raymond Wang za nový systém přívodu vzduchu do kabiny letadel. Ale už i pouhá účast na finále ve Spojených státech je velký úspěch. V národních vědeckých soutěžích po celém světě se o postup utkalo sedm milionů studentů, do Pittsburgu nakonec zamířilo 1700 nejlepších. O medaile a další ceny v USA letos bojovalo i pět studentů z Česka.

Kromě oceněné trojice Českou republiku reprezentoval Vojtěch Boček se softwarem umožňujícím přepínat mezi jednotlivými operačními systémy v mobilních telefonech a tabletech. Svůj projekt zaměřený na hledání léku proti rakovině v USA předvedla také studentka Prvního českého gymnázia v Karlových Varech Thi Thu Giang Tran, která si nechává říkat i česky Monika. "Byla to skvělá zkušenost," sděluje své dojmy Monika. Výzkum prováděla na Masarykově onkologickém ústavu v Brně. "Tam jsou v tomhle oboru nejlepší,“ vysvětluje, proč se jí vyplatilo dojíždět přes půl republiky.

Související