Pandořina skříňka se otevřela. Psychologické dopady poslanecké tvořivosti se projeví v tom, že každý, kdo cítí potřebu jet na dálnici 150kilometrovou rychlostí, bude mít hrdý pocit, že jedná v souladu s vůlí moudrých zákonodárců, které brání jen jakýsi tupý úřad.

Dálnice je nejméně riziková komunikace. Je tomu ovšem také proto, že dosud platný limit umožňuje na všech dálnicích relativně bezpečnou jízdu, zatímco na řadě obyčejných silnic může být devadesátka rychlostí přílišnou.

Rychlostní limity a počty mrtvých spolu nepochybně souvisejí. Dokud v někdejším Československu nebyly stanoveny, počet mrtvých na silnicích tu byl (vezmeme-li v úvahu nepříliš hustý provoz) docela hrozivý. Limity sice byly na začátku 80. let zavedeny hlavně ve snaze snížit spotřebu paliv, díky nim se však československé silnice zařadily k relativně nejbezpečnějším v celé Evropě, což vydrželo až do porevolučních dob. Trvalo pak dlouho, než počty mrtvých na českých silnicích zase klesly, a letošní vývoj zatím příliš optimismu neskýtá.

S návrhem na zvýšení rychlosti přišli poslanci ODS, kteří se jindy velice rádi ohánějí anglosaským světem. Škoda, že asi nikdy nejezdili ve Velké Británii autem. Rychlostní limit na tamních širokých, většinou dobře udržovaných a rovinatých dálnicích je totiž v přepočtu skoro o třetinu nižší, než tady chtějí prosadit, a britští řidiči jej navíc celkem ukázněně dodržují. V USA jsou předpisy různé, většinou umožňují maximální rychlost na dálnicích v rozmezí 105 až 129 kilometrů za hodinu (jen na jednom úseku v Texasu se smí jezdit 137 km/h).

Pozoruhodné ovšem je pestré stranické složení celé "rychlé koalice". Člověk, který si potrpí na spiklenecké teorie, by mohl usoudit, že část poslanců jedná v žoldu ruských ropných magnátů, další se nechali zmanipulovat západními výrobci sanitek, obvazů a léčiv, zatímco třetí skupina podlehla dobře organizované lobby domácích funebráků, kteří také potřebují zvýšit počty klientů.

Skutečnost je jistě mnohem prostší. Poslanci jsou zkrátka odrazem společnosti, a kde jinde než zde se vám stane, že jedete-li na padesátce padesátkou, zezadu na vás v lepším případě vztekle blikají, v horším najíždějí.

Související