Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Málokdo si ale už uvědomí, že když bude jeho konkrétní činnost pasovat na takzvanou závislou práci, nemá na výběr a musí být zaměstnanec. Jinými slovy: když spadáte pod závislou práci, ale vedoucí po vás chce, abyste si založili živnost a podnikali, je to nelegální. Jak takovou závislou práci poznat?
Za prvé je někdo váš šéf a vy plníte jeho příkazy a pokyny. To je vztah nadřízenosti a podřízenosti. Pracujete pro něj osobně, do práce za sebe tedy neposíláte třeba manžela nebo kamarádku, a děláte s jeho vybavením.
Typicky v kanceláři s počítačem, který je firemní. Vystupujete jménem zaměstnavatele a dostáváte pravidelný plat. Když je výše zmíněné naplněno, podle zákoníku práce prostě vykonáváte závislou práci a na výběr máte ze tří možností: pracovní poměr, který je hlavní, a pak doplňkové dohody o provedení práce a pracovní činnosti. Ne jinak.
Typickým oborem, kde dochází k bourání zákonných mantinelů, je třeba stavebnictví. Zedník například pracuje jen pro jedinou firmu, poslouchá pokyny šéfa směny, má předem danou pracovní dobu a pracuje s náčiním, které patří firmě. Měl by dostat pracovní smlouvu nebo minimálně některou z dohod. Špatně je, když mu zaměstnavatel předloží třeba smlouvu o dílo, příkazní smlouvu nebo smlouvu o poskytování služeb.
Jednoduchá rada: v případě, kdy tedy fakticky vykonáváte závislou práci, se jakékoli ze zmíněných smluv raději vyhněte.
Kdo chce Ištvana bít, hůl si najde - čtěte ZDE
ODS míří do likvidace, její historická úloha skončila - čtěte ZDE