Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

V letošním roce očekáváme masivní vstup mobilních plateb do Evropy. Kromě Applu míří na "starý kontinent" i matadoři svých oborů - Visa a MasterCard. Právě ti se postarají o androidí platformu a do Česka podle slibů tuzemských zástupců vstoupí ve druhé polovině letošního roku.

Pro provedení transakce nebudete muset být on-line a nutnost internetového připojení bude jen na straně prodejců. Rychlost platby se teoreticky odvíjí od rychlosti připojení a zatížení ověřovacích serverů. V zásadě ale jde jen o minimální objemy dat a vše by mělo proběhnout stejně rychle a pohodlně jako dnes při placení standardní NFC platební kartou.

Česká republika se řadí mezi lídry v používání bezkontaktních plateb. Evropský trh je na ně v porovnání se Spojenými státy mnohem lépe připraven a bezkontaktní terminály už našly své místo v každém větším obchodním řetězci.

Navíc placení pomocí NFC je mnohem rychlejší a pohodlnější než standardním způsobem, kdy je po vás při každém použití vyžadován PIN kód. To u NFC plateb při částce pod 500 korun zcela odpadá.

V důsledku toho je ale mnohem jednodušší zneužití ukradené nebo nalezené karty. Platby mobilem tento nedostatek do značné míry řeší. Jednak si můžete u mobilu nastavit zámek (kód, otisk prstu, znak apod.) a také si ještě můžete podobným způsobem zabezpečit aplikaci, která se pro placení používá.

Navíc při ztrátě klasické karty nemáte jinou možnost, než ji zablokovat a podat si žádost o novou. Na rozdíl od mobilu, který můžete při troše štěstí lokalizovat a zpětně dohledat, v horším případě zcela vymazat nebo ho zablokovat. Tyto funkce nabízí u svých platforem Apple, Google i Microsoft.

Jedinou zásadní nevýhodu skýtá trochu absurdní problém. Mobil musíte mít u sebe a musí být nabitý. Dříve se sice experimentovalo s placením i bez zapnutého smartphonu, tím ale odpadá veškeré zabezpečení a kvůli výše zmiňovanému elementu HCE, jenž je uložen v zašifrované části operačního systému mobilu, není platba s vypnutým smartphonem možná.

Google navíc na začátku března představil novou platformu pro vývojáře, kterou pojmenoval neoriginálně Android Pay. Navzdory náhodné shodě s konkurencí od Applu sází na zcela jinou filozofii. Nepůjde a priori o aplikaci pro placení, nýbrž jen o sjednocující bod, ve kterém najdete všechny platby, jež byly vaším smartphonem provedeny bez ohledu na aplikaci.

Uživatel pak nemusí složitě dohledávat, přes jakou aplikaci platil, a najde vše na jednom místě. Zatím ale nevíme, do jaké míry se do Android Pay integrují velcí hráči jako MasterCard a Visa, kteří jsou pro nás Evropany klíčoví.

Související

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://ekonom.cz/c1-63818570-teste-se-mobilni-platby-miri-do-evropy-cesko-patri-mezi-nejlepe-pripravene-zeme