Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

V souhrnu: záměr tvrdě potírat šedou ekonomiku je jistě za jedna. Nápad samotné elektronické evidence tržeb po chorvatském způsobu tak za tři až čtyři. A zbrklé překotné zavádění do praxe (zákon by měl platit od Nového roku) jednoznačně za pět.

Jen pro ilustraci, o co se Babiš snaží: tento stát se pokouší donutit lékaře k používání elektronického receptu už šest let. A výsledek je tristní. A to se bavíme o profesi, kde pořízení internetu by pravděpodobně lékaře nezruinovalo. Proti tomu nyní stát chce zavést během tři čtvrtě roku povinnou elektronickou evidenci tržeb asi u poloviny podnikatelů - ze začátku u restaurací, hotelů, stravovacích zařízení. Ten aktuální kvalt je prostě zcela šílený.

Nápad přiznávání tržeb státu z donucení, nikoli z dobré vůle, není nový. Nejstarší jsou off-line systémy, známé třeba ze Slovenska (kde rozhodně nenaplnily očekávání), nebo i z Česka. V letech 2005-2006 je zde zaváděla socialistická vláda, ale naštěstí tuto šikanu podnikatelů nedotáhla do konce.

Babiš ovšem chce být moderní a inspiruje se Chorvatskem, které zcela spoléhá na on-line hlášení. Kdo by mohl protestovat? Podle odhadů ministerstva financí živnostníci nepřiznají 150 miliard ročně. Podle společnosti A. T. Kerney šedá ekonomika tvoří 15,4 procenta výkonu hospodářství, tedy asi 600 miliard. Ve prospěch tvrdší kontroly tržeb mluví i podpora férového prostředí pro všechny podnikatele. Takže kdo má odvahu protestovat?

Snad my všichni. Chorvatská on-line evidence tržeb skutečně po zavedení zvýšila výběr daní, ale další rok už to bylo horší. Zapomíná se navíc na cenu, jakou chorvatské hospodářství zaplatilo. Zkrachovaly tisíce živností. A nejen ty nepoctivé. U nás s velmi vysokým počtem živnostníků by to byly nejspíše desetitisíce živností.

Proč zkrachovali i ti poctiví? Na to je jednoduchá odpověď. Stačí se podívat na web fiscalization.hr, kde chorvatská státní správa informuje o elektronické evidenci tržeb, tedy jejich slangem fiskalizaci. Na otázku, kdo platí náklady na zavedení systému, web odpovídá, že podnikatel.

Náklady přitom jsou: koupě registračního zařízení, koupě certifikátu, koupě či modifikace softwaru, aby odpovídal fiskalizačním standardům, pořízení internetového připojení, měsíční poplatky za internet, další náklady na údržbu zařízení. Když si toto vše podnikatel sečte a spočítá si, že dosud mu živnost vynášela průměrnou mzdu, může snadno dát přednost zavření živnosti a odchodu do zaměstnání před nemalou investicí do dalšího podnikání.

Navíc je notoricky známé, že český stát prostě IT služby neumí. A pokud jde o velké systémy, neumí je tuplem. Podle Babiše systém bude stát 317 milionů na rozjezd a pak 250 milionů ročně na údržbu. Ale bude to opravdu vše? Nezjistí se jako vždy, že stát nevlastní k systému licence, objeví se vícenáklady a všechny další obvyklé kauzy?

Další námitkou je bezpečnost: nemusíme číst odborné práce o chorvatském modelu zabezpečení elektronické evidence tržeb (kdo by přesto chtěl, tak doporučuji zdrcující kritiku akademika Stjepana Groše o bezpečnostních hrozbách systému), aby nám byla jasná rizika. Podnikatel bude neustále on-line napojen na finanční úřad, hacker se může vlámat do nul a jedniček jak u státu, tak u podnikatele a poškodit ho.

A poslední námitka může mít pracovní název "Velký bratr": stát zase bude mít o trochu více informací o životě podnikatelů. Nikdy přitom nevíme, co vše jednou bude "berňák" požadovat do elektronické evidence tržeb vepisovat. Náměstkyně Babiše Simona Hornochová na jednom semináři tvrdila, že se zvažovalo i zapisování aktuálního stavu pokladny v podniku. V zákoně to nakonec není, ale třeba po další novelizaci bude. To opravdu chceme žít v zemi, kde soukromé podnikání je natolik sprostou a podezřelou činností, že stát musí mít okamžitý přehled o hotovosti v pokladně?

Babiš jako správný revolucionář na negativní efekty svého tažení proti šedé ekonomice nemyslí. Když se kácí les, létají třísky. Ale to nejde. Není na stole žádná analýza, kolik nový zákon zničí živností. Podnikatelé nevědí, na kolik je průměrně nové vybavení přijde. Víme jen, že když to ministerstvo nestihne zavést k lednu, zavede tak zásadní zákon k dubnu. No nevypadá to na další revoluci, která velmi rychle požere své děti?

Související