Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Budeme jednou umět vyléčit rakovinu? "Určitě," nepochybuje Karel Ulbrich z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR a upozorňuje na pokrok, který se v této oblasti podařilo udělat za posledních pár desetiletí. Život řady pacientů se prodloužil a mnohé typy rakoviny už lze vcelku dobře léčit. I Ulbrichovy práce ostatně při hledání léku na rakovinu hodně pomáhají.
Český chemik vyvíjí polymery rozpustné ve vodě a upravuje je tak, aby zvládly dopravit cytostatikum - tedy léčivou látku - přímo k rakovinné buňce. Tu jsou schopné vyhledávat podle speciálních znaků - bílkovin, které má na sobě. Dnes práci profesora Ulbricha komplikuje složitá administrativa, v minulosti ho v práci a vědeckých kontaktech brzdily zavřené hranice.
V 70. letech pracoval Karel Ulbrich v týmu, kterému s ověřováním účinnosti preparátů pomáhali vědci z univerzity v Keele ve Velké Británii. Jenže slibné kontakty se špičkovým pracovištěm se kvůli omezené možnosti cestování rozvíjely velmi obtížně.
"V té době jsme zahájili spolupráci s týmem Blanky Říhové z Mikrobiologického ústavu Akademie věd," vzpomíná Karel Ulbrich. Ta trvá dodnes a přinesla celou řadu významných výsledků. "Jedno z našich polymerních léčiv dokonce ve Velké Británii úspěšně prošlo první a druhou fází klinického testování, " popisuje Ulbrich.
Někdejší šéf ústavu Makromolekulární chemie se dnes soustřeďuje hlavně na vedení mladších kolegů. A patří mezi necitovanější vědce v Česku; na svém kontě má stovky článků a více než 10 tisíc citací. Ty představují měřítko úspěšnosti výzkumné práce. Další badatelé považují Ulbrichovy články za natolik zásadní, že je zmiňují při popisu svých experimentů.
Ve čtvrtek Karel Ulbrich obdrží z rukou předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše čestnou medaili za zásluhy v chemických vědách. Další čtveřice vědců prestižní ocenění převzala již ve středu. Adolf Filáček, který se zaměřuje na vztahy vědy a společnosti, si odnáší Pamětní medaili Jana Patočky. Právník Václav Pavlíček byl oceněn za zásluhy v sociálních a ekonomických vědách, archeolog Petr Sommer za zásluhy v historických vědách a čestnou medaili získala i Drahoslava Vaníčková, která působila v Kanceláři Akademie věd.