Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

V posledních čtyřech letech to bylo vždy 16 až 17 miliard kilowatthodin za rok, tedy zhruba 20 procent vyrobené elektřiny.

Na jednu stranu je to fajn, lidé mají práci a stát vybere víc na daních. Ale jiné důsledky už tak pozitivní nejsou. Ničíme si životní prostředí a ovzduší kvůli tomu, aby si okolní země nemusely ničit to své. A spalováním ve starých elektrárnách s účinností okolo 30 procent likvidujeme cennou surovinu, která brzy bude scházet teplárnám.

Pokud by stát zasáhl – až již s pomocí přísnějších zákonů či jako majoritní akcionář společnosti ČEZ – a omezil masivní vývoz elektřiny, Česko by mohlo každým rokem ušetřit až 17 milionů tun hnědého uhlí, tedy 40 procent produkce. V takovém případě by ministři problematiku prolomení územních limitů těžby na Mostecku vůbec nemuseli v tomto desetiletí řešit.

Zájem zasáhnout tu však nikdy nebyl. Státní rozpočet dál inkasuje vysoké dividendy od ČEZ a na první pohled vydělává na "vývozu životního prostředí" podobně jako na jiných neřestech – třeba na spotřebě cigaret a lihovin. Na druhou stranu však o miliardy korun přichází kvůli škodám na lidském zdraví a vyšší nemocnosti.

Až budou ministři Sobotkovy vlády hlasovat o zachování či "úpravě" územních limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji, měli by vzít v úvahu faktor plýtvání. Skutečně se vyplatí zbourat Horní Jiřetín kvůli tomu, abychom v zastaralých elektrárnách mohli dál pálit uhlí a vyrobenou elektřinu (po 32 eurech za megawatthodinu, no, nekupte to!) prodávali v Německu a Rakousku?

Související