Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Hlavní slovo při řízení řecké ekonomiky a jednáních se světem mezinárodních financí by měl mít ekonom Janis Varoufakis. Protože jde o vcelku známého teoretika, který se v minulosti zabýval příčinami i důsledky světové finanční krize z roku 2008, existuje i možnost nahlédnout do myšlenkového světa tohoto levicového keynesiánce s dobrými kontakty ve světě mezinárodních financí, který se jako ministr financí dal do služeb Syrizy.

Ve své práci Globální Minotaurus razí tezi, že systém prostupující celosvětovou ekonomiku byl v poválečné době vytvořen americkou vládou, respektive jejími experty spojenými s New Dealem. Motivoval je k tomu strach z opakování Světové hospodářské krize. Nekompromisně proto prosadili "globální plán", tedy liberalizaci a především dolarizaci světové ekonomiky, což po odstartování Marshallova plánu, sjednocení západní Evropy a obnovení německého průmyslu umožnilo dvacet let jejího rychlého růstu.

Když americkým firmám vyrostla v Evropě a také v Japonsku konkurence, systém založený kvůli nerušenému vývozu amerického kapitálu a zboží se zadrhl a nastal čas pro jeho radikální přestavbu. Ta se uskutečnila v sedmdesátých letech opět pod americkou taktovkou a jejím výsledkem byla jeho proměna v naprostý opak.

V příval peněz do USA, které si díky přečerpávání zisků z jiných zemí do bank na svém území udržely vysokou spotřebu (a možnost žít na dluh) i ve chvíli, kdy se jejich hospodářská převaha do značné míry rozplynula. Což má být právě onen globální Minotaurus pohlcující zdroje celého světa podobně jako jeho mýtický vzor, který v krétském Labyrintu požíral athénské dívky a mladíky.

A právě tento asymetrický finanční systém podle Varoufakise v roce 2008 narazil na své meze, zkolaboval a nyní ve světě panuje naprostý chaos, který ničí v prvé řadě slabší ekonomiky včetně té řecké.

Jaký Varoufakis doporučuje lék? Obrací se k plánu britského ekonoma Johna Maynarda Keynese, který před sedmdesáti lety na brettonwoodské konferenci neúspěšně proti dolaru prosazoval vytvoření celosvětové měny, bancoru. Měla být spojena s Mezinárodní měnovou unií, která by neskládala účty americkému finančnímu sektoru a Bílému domu, ale zcela transparentně a rovnoprávně určovala parametry pro recyklaci zboží, zisků, úspor a poptávky.

Jinou věcí je, zda by ministr financí Varoufakis z malého a ekonomicky rozvráceného Řecka mohl něco takového prosazovat. Snad s pomocí Číny a dalších zemí BRICS, což je běh na dlouhou trať, kterému by se navíc Washington bezpochyby úporně bránil. Ostatně i předseda Mezinárodního měnového fondu Dominique Stauss-Kahn padl shodou okolností právě ve chvíli, kdy o návratu ke Keynesově představě začal veřejně mluvit.

Varoufakis politiku drastických škrtů označuje za "fiskální waterboarding" a bude především apelovat na evropské státníky a bankéře, aby Řecku odpustili tíživé dluhy. Právě tak, jako je američtí experti stojící v padesátých letech minulého století za vznikem "globálního plánu" odepsali (v podobě starých i nově hrozících reparací) válkou rozvrácenému Německu.

Jenomže do žádné řeky se nedá vstoupit dvakrát: Američané tehdy potenciálně silné Německo potřebovali jako klíčového spojence v rozbíhající se studené válce, což pro současné Řecko neplatí. Snad jedině v případě, že by se je pokoušelo na svoji stranu přetáhnout Putinovo Rusko.

Související

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://ekonom.cz/c1-63454960-o-recke-ekonomice-bude-rozhodovat-bojovnik-proti-globalnimu-minotaurovi