Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Anketa

1. Co vás osobně čeká v tomto roce? Na co se těšíte?

2. Co zajímavého se bude dít ve vaší firmě či vašem oboru?

 

Ivo Hlaváč
ředitel divize vnější vztahy a regulace v ČEZ

1. Celá energetika prochází velkou proměnou, takže úkolem pro mne a mé kolegy bude i nadále velmi pozorně sledovat veškeré úpravy v evropské i české legislativě a regulaci a promítat je do strategie společnosti tak, abychom zůstali na špičce v oboru. Na evropské úrovni bychom měli začít pracovat s pojmem "Energetická unie" a Komise přijde s legislativními návrhy pro cíle do roku 2030. Na české úrovni snad bude schválena aktualizovaná státní energetická koncepce a komplexní plán pro jadernou energetiku. V polovině tohoto roku jsem převzal také oblast distribuce, kde bude například stále více patrný vliv decentralizovaných zdrojů na kapacitu, provoz a rozvoj sítě. Musíme na to reagovat, protože chceme našim zákazníkům stále spolehlivě a bezpečně dodávat elektřinu.

2. Na poli evropské energetiky bude jistě zajímavé sledovat, jak se klimaticko-energetické cíle do roku 2030 přijaté Evropskou radou promítnou do konkrétní legislativy. Evropská energetika potřebuje pevná pravidla, abychom mohli překonat období současné krize. Ale nečekáme jen s rukama v klíně, jasnému trendu k decentralizovanější a zelenější energetice jsme již začali přizpůsobovat naší strategii. Takže příští rok už by se měly ukázat výsledky v podobě dalších novinek a zlepšení pro naše zákazníky. 

 

Leoš Novotný
generální ředitel a majitel společnosti Leo Express

2. Náš obor se dramaticky mění a my jsme aktivně u toho. Proti dogmatu, které v nás udržovaly státní dráhy za naše peníze-dotace, jsme schopni poskytnout lepší služby za zlomek jejich celkových nákladů. Podobně to bylo dříve v jiných odvětvích: letecká doprava, telekomunikace, a podobně se nyní nabourávají staré pořádky v taxislužbách firmou Uber – ve prospěch zákazníků a trhu. Teď se to díky nám zlepšuje ve veřejné dopravě. Politici se postupně naší argumentaci a konceptu přestávají divit a ignorovat ho – naopak oslovují nás hejtmani, zda bychom mohli zlepšit a zlevnit veřejnou dopravu v jejich kraji. A to je přesně naše poslání: dokazujeme to na několika trasách ve třech zemích a chceme růst na další trhy, kde budeme schopni zlepšovat veřejnou dopravu, modernizovat služby a šetřit státní rozpočet proti mrhání dotacemi.

 

Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol

1. V roce 2015 mě a můj tým v Ekospolu čeká velké množství práce při plánování a realizaci nových projektů. V příštích pěti letech totiž Ekospol plánuje vybudovat projekty s 5000 byty v tržní hodnotě 10 miliard korun. Kromě stále rostoucího zájmu o byty od Ekospolu se s velkou pozitivní odezvou setkaly i moje knihy Co je v domě, není pro mě a Koupě bytu pod lupou. První titul v nákladu 5000 kusů už je zcela rozebrán a na začátku roku 2015 chystáme druhé vydání. Podle aktuální odezvy očekávám, že stejný osud postihne i druhou publikaci, kterou jsem vydal v závěru roku 2014. Zároveň předpokládám, že na trh uvedu další knihu.

2. Očekávám, že v roce 2015 bude pokračovat trend růstu počtu prodaných nových bytů v Praze a za celý rok se jich prodá meziročně až o deset procent více. Bude přibývat i počet bytů, které se prodají na investici. Na jaře Ekospol představí projekt s 800 byty v Praze a v rámci první etapy pustíme do prodeje 200 bytů. Očekávám též, že Ekospol obhájí svoji pozici lídra tuzemského rezidenčního developmentu dle podílu na trhu. Naopak velkou neznámou pro nás je znění stavebních předpisů, podle kterých se bude v Praze v dalších letech stavět. Po aktuálním pozastavení platnosti Pražských stavebních předpisů totiž v systému povolování staveb zavládl zmatek a chaos.


Vladan Hájek
spolumajitel společnosti Asten Property

1. I v nadcházejícím roce bych se rád věnoval prémiovým službám a zboží. Budeme pracovat na dalších nových hotelích pod hlavičkou Asten Hotels, rozvíjet realitní činnost Asten Property, prodávat kola Colnago, oblečení Assos, exkluzivní švýcarskou kosmetiku CBN či lyže ZAI. Poskytovat servis výjimečné klientele mne prostě baví.

2. Lidé chtějí více produkty podtrhující jejich výjimečnou osobnost a vkus. Ve službách lze stále klienta překvapit etickým přístupem a poskytnutím nadstandardního servisu. Orientace na ženy v sobě v mnoha oborech představuje skrytý potenciál, i třeba v cyklistice.


Petr Sýkora
ředitel nadačního fondu Dobrý anděl

1. Dobrý anděl vstoupil do čtvrtého roku svého života. Velké změny neplánujeme, „loď“ totiž pluje dobrým směrem, fouká do plachet, není třeba zásadně měnit kurs. Naše malá posádka mi dělá velkou radost.

2. Do budoucnosti nevidím. Jako národ se učíme vzájemně si pomáhat a to i prostřednictvím neziskových organizací. Za rok to jistě budeme umět opět o kousek lépe.

 

Ivo Vondrák
rektor
Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava

1. V polovině letošního roku, pokud se nic zásadně špatného nestane, spustíme v Ostravě v plné síle superpočítač. Měl by se se svým výkonem nacházet kolem 50. místa největších superpočítačů světa. Završí se tak úsilí týmu lidí, kteří na tomto projektu pracují už osm let. A na to se těšíme všichni, nejen já.

2. Naše dva superpočítače se jmenují Anselm a Salomon. To jsou jména syna a otce Rothschildových, kteří vybudovali v Ostravě těžký průmysl a podle kterých byly pojmenovány i doly. Tehdy to byl začátek industriální historie a prosperity Ostravy. Moc bych si přál, aby superpočítač a na něj navázané technologie byly novou dimenzí rozvoje nejen Ostravy, ale celého našeho regionu. Aby to byla cesta, jak navázat na jeho průmyslovou tradici.

 

Leon Jakimič
prezident firmy Lasvit

1. Co se firmy týká, tak se nejvíce těším na výstavu Euroluce během Salone del Mobile v Miláně v půlce dubna. Budeme tam mít historicky největší stánek na velmi prestižním místě. Představíme nejen nové rezidenční kolekce svítidel, ale také novou verzi naší kinetické (pohyblivé) plastiky "Alice". Já osobně se těším na každý nový den, moc mě baví jak firma, tak rodina. Mám velkou radost, když vidím, jak všechny čtyři děti rostou a učí se nové věci.

 

Martin Palkovič
ředitel centra IT4Innovations

1. Protože jsem si v poslední době moc neužil volna, těším se na letní dovolenou, kterou strávím s manželkou a se synem.

2. V mém oboru stoupne význam zpracování velkých dat (big data) a nastane další posun k superpočítačům, které budou tisíckrát rychlejší než ty současné. Čeká mě dobudování Národního superpočítačového centra IT4Innovations. Dokončíme datový sál a spustíme hlavní počítač Salomon, který bude v první stovce nejvýkonnějších superpočítačů na světě.

 

Oldřich Paclík
ředitel Svazu strojírenské technologie

1. Přál bych si, aby nový rok nepřinesl ani v osobní ani v pracovní rovině žádné nepříznivé události. V příštím roce si Svaz strojírenské technologie bude připomínat 25 let od svého založení. Budeme dále pracovat na celkové stabilizaci Svazu a chceme se zaměřit například na rozšíření členské základny. Těším se na spolupráci se zajímavými lidmi i na běžné pracovní úkoly.

2. V příštím roce bude v našem oboru nejvýznamnější událostí výstava EMO, která se bude po delší době konat v říjnu 2015 opět v Miláně. Důležitými událostmi budou i další výstavy jako CIMT Peking nebo Metalloobrabotka Moskva a samozřejmě MSV Brno. Věřím, že přes všechny problémy by se rok 2015 mohl zařadit k dobrým rokům a že pozitivní faktory převýší ty negativní.

 

Hana Machková
rektorka VŠE v Praze

1. Čekají mě 92. narozeniny mé stále vitální maminky, 4. vydání publikace Mezinárodní marketing a oslavy 25. výročí založení Francouzsko-českého institutu řízení. Těším se na společné projekty, které připravujeme ve spolupráci s děkany všech šesti fakult. A také na to, že na podzim vyhrajeme Hokejovou univerzitní bitvu.

2. V lednu otevřeme v nových moderních prostorách na Jarově univerzitní akcelerátor xPORT a na VŠE tak vznikne nové pracoviště, které bude podporovat podnikání. Nabídku cizojazyčných oborů rozšiřujeme o další tři obory v angličtině a do zahraničí vyšleme skoro 900 studentů.

 

Roman Kamler
majitel oděvní firmy Tilak

1. Především mě čeká spousta práce. Ale pokud vím, že to má smysl a někam to směřuje, tak mi to nevadí. A těším se na spoustu lezení někde daleko s několika dobrými kamarády. Bez toho by i ta práce stála za nic.

2. Předpokládáme razantnější vstup na nové zahraniční trhy. Několik událostí z nedávné doby tomu nasvědčuje. Pracujeme na několika opravdu zajímavých projektech. Ale velmi nerad bych to zakřikl…


 

obalka Ekonom 2015 1Další odpovědi, mimo jiné reakce Martina Štrupla z Hamé, Karolíny Topolové z AAA Auto či Jana Kučery z Bohemia Cargo najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.

Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související