Život proroků byl vždy tvrdý a názvy některých vymožeností, které měly hýbat našimi životy, už dnes nikomu nic neřeknou. Víte například, co byla technologie WAP nebo že už před dvěma lety měla mít pětina podniků místo počítačů jen přístup do cloudu?

Že kdyby se prognózy plnily, pak bychom díky jaderné energetice za elektřinu nic neplatili a už před 10 lety by jaderné reaktory v elektrárnách nahradila termojaderná fúze? Že od roku 2004 měli v těžkém průmyslu pracovat jen roboti a o šest let později by supravodivost fungovala při pokojové teplotě? O rakovině zvládnutelné jako odřené koleno a průměrném věku okolo 100 let ani nemluvě...

Básník však říká: Nekamenujte proroky, neb oni jsou jak ptáci - a tak je nechme znovu zazpívat. Většina letošních prognóz se drží při zemi a - na rozdíl od minulosti - se více než o samotný pokrok zajímá o jeho projekci do komerční sféry. Už to o čemsi vypovídá.

 

1. NFC: o nás bez nás

Slogan "o nás bez nás" si sice většina lidí spojuje s mnichovskou dohodou - ale něco podobného vám může udělat i váš mobil, pokud je vybaven technologií NFC (Near Field Communication). Komunikace na krátké vzdálenosti už nyní funguje v bezkontaktních platebních kartách, experti ale předpokládají, že v příštím roce bude aplikací NFC epidemicky narůstat.

Půjde o to, že věci, které máte při sobě (smartphone, platební karta atd.), si budou nezávisle na vás vyměňovat informace s jinými věcmi (počítačem, pokladnou, turnikety u vstupu do objektů, elektronikou vašeho automobilu, ale třeba i čtečkami revizorů a policistů...). Kromě jiného se to projeví i v personalizované reklamě, kdy se kolem vás budou objevovat nabídky právě na to zboží, které by vás mohlo zajímat.

Tedy, přesněji řečeno, o němž si váš mobil myslí, že by vás mělo zajímat. Podle agentury Juniper Research dosáhne počet smartphonů vybavených NFC v roce 2015 půlmiliardy kusů - a to už je z komerčního hlediska mimořádně zajímavé.

 

2. Internet věcí

K NFC má blízko další technologie, kterou experti považují za perspektivní: internet věcí (Internet of Things, IoT). Ani tenhle koncept není nijak nový - jako obvykle ho předpověděli už autoři sci-fi, takže pokud byste chtěli rychle získat představu, o co jde, přečtěte si slavnou Bradburyho povídku Potom přijdou vlahé deště z Marťanské kroniky. Internet ovšem koncept posunul o hodně dál: jeho prostřednictvím bude komunikovat cokoli elektronického, aniž by to potřebovalo člověka. A to tak, že všechno se vším.

Nejen dnešní mobily, automobily, televizory, elektronická čidla, ale i věci nově vymyšlené právě pro tuhle příležitost. Jedním z mnoha příkladů mohou být robotická auta, která se navzájem mezi sebou domluví, kudy nejlépe vás dovezou k danému cíli. Agentura Gartner ve své předpovědi na příští rok tvrdí, že IoT se uplatní především v nových komerčních modelech.

Projeví se to prý především tím, že nad pořizováním věcí do vlastnictví převáží jakýsi pronájem. Zjednodušeně řečeno: věc nebude vaše, ale bude svému skutečnému majiteli rovnou z vašeho účtu převádět peníze za každé použití. Prognózy tvrdí, že v ro ce 2015 bude IoT představovat trh v řádu bilionů dolarů.

 

3. Internetové automobily a jiné vehikly

Za jeden z nejperspektivnějších způsobů aplikace internetu věcí experti považují to, čemu se říká Connected Cars. V příštím roce bude samozřejmě pokračovat další mohutná invaze elektroniky do osobních vozů, ta se ale navíc propojí prostřednictvím IoT nejen sama mezi sebou, ale i s dalšími zařízeními v automobilu (samozřejmě především se smartphonem řidiče) a v jeho okolí.

Možnosti uplatnění jsou téměř neomezené, od vzájemné informovanosti řidiče a vozu o stavu a způsobilosti k jízdě, až po komunikaci s jinými automobily, která by zabránila srážce. S tím souvisí také vývoj zcela robotických vozů, které se obejdou bez lidského řidiče.

Velké úsilí tímto směrem vynakládá především Google. Komerční provoz v roce 2015 sice ještě nepředpokládají ani největší optimisté, ale bude pokračovat zavádění některých prvků do sériově vyráběných vozů. Výrobce elektromobilů Tesla Motors tvrdí, že už v příštím roce by mohl své stroje vybavovat autopilotem, který by zvládl 90 procent práce řidiče, hlavně při jízdě po dálnicích.

 

4. Létající roboti

Mezi top ten technologie pro rok 2015 se překvapivě vyšplhala věc, která ještě nedávno stranou většího zájmu oscilovala mezi hračkou a hi-tech zařízením určeným pouze pro armádu a špionáž: drony neboli létající roboti.

"Dramaticky vzroste civilní využití dronů v komerční sféře i u individuálních uživatelů," tvrdí ve svém přehledu nejperspektivnějších technologií pro rok 2015 portál The Street. "A to i navzdory snaze o legislativní regulaci jejich používání."

Ukazuje se, že létající roboti mohou nejen levně hlídkovat, filmovat a fotografovat tam, kde to z jiných důvodů je obtížné, ale i doručovat zásilky, provádět hnojení a postřiky na farmách, pomáhat záchranným službám atd.

Na rok 2015 se předpovídá masivní růst zájmu výrobců a současně i sílící snaha vlád výrobu a použití dronů regulovat. "Bude to boj o trh v hodnotě mnoha miliard dolarů," předvídá Matt Haldane z agentury Reuters.

 

5. Kmenové buňky

V medicínském výzkumu se na předních příčkách dlouhodobě drží především možnosti léčby pomocí kmenových buněk. Jde o zárodečné buňky, které jsou ještě nediferenciované, takže se mohou přeměnit v jakoukoli tkáň.

Teoreticky z nich tedy lze vypěstovat orgány a části těla vhodné pro transplantace, aniž by hrozila odmítavá reakce organismu, léčit ochrnutí v důsledku poranění míchy, onemocnění mozku, slepotu, následky infarktů a projevy stárnutí - současně ale zůstává nevyřešená řada problémů.

Vědci se snaží především hledat jiné zdroje kmenových buněk, než jsou lidská embrya, a zkoumat rizika léčby (zhoubné bujení atd.).


obalka Ekonom 2014 51 52Popis dalších pěti slibných technologií pro rok 2015 najdete ve velkém vánočním dvojčísle týdeníku Ekonom. Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související