Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Fidelis Schlée (66)

- Vystudoval Právnickou fakultu UK a mezinárodní právo v Cambridge.
- Mezi lety 1971 až 1976 působil jako soudce.
- Do roku 1988, kdy se stal prvním soukromým advokátem v Československu, pracoval jako podnikový právník.
- Po roce 1989 sepsal zákon o živnostenském podnikání. Zbohatl na prodeji tištěné verze zákona a dalších odborných knihách o podnikání.
- Mezi lety 1991 až 1998 byl vydavatelem Večerníku Praha, podnik poté prodal pasovskému vydavatelskému domu.
- Nyní se věnuje advokacii, provozuje Anglo-německou obchodní akademii.

Nadále má rád kvalitní a drahé vozy, rád jí v luxusních restauracích, vybraně se obléká, ale jinak přístup k bohatství a k penězům změnil a ve velkém rozhovoru pro týdeník Ekonom si všímá i toho, jak se po 25 letech od listopadu 1989 proměnila společnost.

„Mor dneška jsou statistická hlášení, papírování, administrativa… Bez toho bychom byli mnohem dále. Za největší nebezpečí však považuji islamizaci Evropy,“ říká ve velkém rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Jak jste si užil oslavy čtvrtstoletí od konce komunismu?

Já teď řeknu hroznou věc. Kdyby za bolševika bylo více soukromých podnikatelů, tak by nikdy nedošlo k 17. listopadu, protože by nikdo neměl čas stávkovat. Já měl od roku 1988 vůbec první soukromou advokátní praxi v Československu a musel jsem se ohánět. Naopak všechny manifestace po listopadu byly vlastně placené státem, protože všichni lidé byli v pracovním poměru, všichni dostávali mzdu, a mohli tedy klidně manifestovat. Kdybych já stávkoval, neměl jsem co jíst.

Tím ale asi nechcete říci, že to, co se stalo, byla chyba? Vám se přece život radikálně zlepšil.

To rozhodně. Jsem hluboce přesvědčen, že v současné době žijeme v úplně nejlepší epoše. Žijeme v naprosto svobodné společnosti, kdy si člověk může kritizovat koho chce a hovořit o vrcholných politicích, jak uzná za vhodné, a nikdo ho za to nevezme do vazby. Viděl jsem v televizi pořad Pečený sněhulák, kde mluvili o Miloši Zemanovi, a nevěřil jsem svým zrakům.

Jak jste změnu režimu tehdy vnímal?

Byl to obrovský zlom. Uvědomil jsem si rychle, o co jde, založil jsem s pár kolegy sdružení podnikatelů a začali jsme psát zákony. Tím, že jsme sepsali zákon o živnostenském podnikání, jsme soukromému podnikání – a tím i svobodě – u nás otevřeli dveře. Pokud totiž svoboda není podložena možností dělat, co chci, jsou to jen kavárenské kecy. Zásadní je svobodné ekonomické rozhodování.

Považujete se za otce živnostenského podnikání v Česku?

Považuji. Nejen díky tomu, že jsem ten zákon napsal a v parlamentu prosadil, ale i díky tomu, že jsem ho napsal do knihy, která pak vyšla ve statisícovém nákladu a všichni podle ní jeli. Byla to bible podnikání v zemi, kde nikdo o soukromém podnikání nic nevěděl. Zákon byl napsaný velmi jednoduše, srozumitelně, a i díky tomu se z toho stal nezvratný proces.

Sledujete, jak se ten váš původní zákon v čase proměnil?

To si pište. Dokonce jsem si to připravil. Podívejte, tenhle hustě popsaný list papíru plný odkazů na změny a novely, to je platná podoba zákona o živnostenském podnikání! Podle toho se přece nedá podnikat. V tom mají problém vyznat se i právníci. Živnostenský zákon má být takový, že když se Pepa Novotný rozhodne péct chleba, rychle a snadno si založí živnost a jede. A když to zvládne, jak se pak má vyznat v daních? Daňový zákon, to je taky jedna změna za druhou. České podnikatelské prostředí je hrůza. Bohatství národa přitom vždy dělá střední třída, ne miliardáři. Nechápu, jak vůbec v takovém prostředí může střední třída fungovat.


obalka Ekonom 2014 49- Jak dnes Fidelis Schlée nakládá se svým majetkem?

- Co podle něj představuje pro Evropu největší nebezpečí?

- A má ještě pořád na záchodě zlaté odpadní trubky?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související