Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Projekt South Stream, který nese v ruštině poetičtější název Južnyj potok, narazil na nepříznivou politickou i ekonomickou realitu. Do první kategorie spadá silný odpor Evropské komise, která si nepřeje, aby velcí producenti a vývozci plynu současně vlastnili plynovodní trasy. Po anexi Krymu zároveň zájem evropských zemí spolupracovat s Ruskem silně ochladl.

Proti záměru se navíc postavila – hlavně tedy v důsledku tlaku z Bruselu – bulharská vláda. Rakušané, Maďaři i Srbové dál projektu fandili, jenže Rusové nenašli řešení, kudy bulharské území obejít.

South Stream dával smysl politicky, nikoliv ekonomicky. Analytici dlouhodobě upozorňovali na extrémně vysoké náklady na stavbu plynovodu, odhadované na 29 až 40 miliard eur. Když k tomu přičteme klesající spotřebu plynu v evropských elektrárnách, padající zisk Gazpromu i dopady západních ekonomických sankcí na Rusko, je odpískání "Jižního potoku" zcela logické.

Rusové se přesto nevzdávají. Vladimir Putin v pondělí oznámil "náhradní" projekt počítající s výstavbou druhého plynovodu po dně Černého moře do Turecka. Odsud by ruský plyn mohl vést "neutrálním" tureckým plynovodem směrem do Řecka a dále do Itálie či na balkánské trhy.

Záměr obejít ukrajinské území tedy Putinův režim nepohřbívá. Přesto je jasné, že utrpěl porážku - přišel o čas, peníze i prestiž.

 

plynovody

Související