Novinka! Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Energetický sektor zůstává v obležení prodávajících. V týdnu mezi 10. - 16. listopadem jsme byli svědky nejhorších ztrát, které tento sektor postihly od června 2012. Severomořská ropa Brent, jež slouží jako světové měřítko pro ceny ropy, se propadla o osm procent a americká ropa WTI měla nakročeno k nejdelší sérii týdenních propadů za posledních 30 let.
Zvyšující se nadbytek ropných zásob, který se zřejmě nezastaví ani v roce 2015, vede k tomu, že se pozornost trhu upírá na organizaci OPEC a její schopnost regulovat ceny. Zatím se ale nejeví, že by v kartelu existovala jasná shoda ohledně řešení situace, která pro mnoho členů začíná nabývat rozměrů hluboké krize.
S pokračujícím poklesem cen se zvyšuje pravděpodobnost, že kartel na schůzi 27. listopadu představí opatření k řešení stávající situace, což by mělo pomoci zpomalit výprodeje. Je možné, že překvapivé oznámení ze strany kartelu může obchodníky zaskočit.
Největším producentem v rámci OPEC je Saúdská Arábie. Je to současně země, ke které se většina ostatních států obrací v dobách, kdy jsou celosvětové ropné zásoby buď omezené, nebo naopak příliš velké. Kroky a prohlášení, které království nedávno učinilo, však trh zatím neuklidnily. V posledních třech případech měly na cenu dokonce negativní vliv.
Trh je v současné chvíli přesvědčen, že Saúdská Arábie by nyní měla upřednostňovat svůj podíl na trhu před stabilitou na trhu. Jestliže bude toto přesvědčení i nadále převažovat, budou světové ceny ropy asi jen těžko hledat podporu.
Ole Hansen
hlavní komoditní stratég Saxo Bank