Co má změnit novela

- záporné stanovisko z procesu EIA neumožní investorovi pokračovat v územním a stavebním řízení (dnes je to možné)

- souhlasný i záporný výsledek řízení EIA bude možné napadnout u soudu (to dnes nelze); žaloba k soudu bude mít odkladný účinek

- větší účast veřejnosti v povolovacím řízení (to dnes omezeno hlavně na veřejné projednání záměru)

- zpřísnění pravidel se dotkne i projektů, které jsou právě ve fázi posuzování na ministerstvu životního prostředí či u krajských úřadů

Posouzení vlivů na životní prostředí známé pod anglickou zkratkou EIA musí absolvovat každý, kdo chce stavět "na zelené louce" průmyslový podnik, bytové domy či nákupní centrum. Totéž platí pro investice do elektráren, nových elektrických vedení a také pro nové silnice a dálnice.

Poslanec Kučera navrhuje zvýšit limity posuzovaných staveb, aby administrativně a časově náročným procesem nemusely procházet malé stavby. Třeba skladové, obchodní či kancelářské budovy by podléhaly procesu EIA až od zastavěné plochy 30 tisíc metrů čtverečních a parkoviště od 1000 míst výše. Podle aktuálně platných omezení je to v obou případech desetkrát nižší hodnota.

"Návrh jsem připravil ve spolupráci s Hospodářskou komorou a limity pro stavby i po navýšení zůstanou nižší než limity v Německu a Rakousku," dodává Kučera. Tato změna jako jediná nenaráží na odpor předkladatele - ministerstva životního prostředí (MŽP).

Větší kontroverze vyvolává druhý Kučerův návrh, podle něhož nebude mít žaloba odpůrců stavby k soudu odkladný účinek. Právě této změny pravidel se investoři obávají nejvíc. "I podání zjevně nedůvodné nebo šikanózní žaloby povede ke zpoždění stavby, přinejmenším řadu měsíců. Jedná se o nástroj umožňující do značné míry vydírání investorů ze strany účastníků řízení," varuje Jakub Vít ze Svazu průmyslu a dopravy.

Podle ministerstva životního prostředí není změna návrhu reálná. "Co se týká odkladného účinku, tak Evropská komise naprosto trvala na automatickém odkladném účinku žalob. Podařilo se nám vyjednat kompromis, kdy oodkladném účinku bude v konkrétních případech rozhodovat soud," reagovala mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Občanští a ekologičtí aktivisté odmítají třetí Kučerův návrh, podle něhož by právo účastnit se povolovacího řízení mělo být omezeno na organizace a sdružení s podpisy nejméně 200 osob s bydlištěm v místě záměru. "Tyto návrhy jsou ve zřejmém rozporu s příslušnou unijní směrnicí i Aarhuskou úmluvou, u zamítnutí odkladného účinku se dá dovodit i rozpor s ústavním právem na spravedlivý proces," upozornil Daniel Vondrouš z organizace Zelený kruh.

Na rychlé schválení novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí tlačí Evropská komise. Pokud nebude platit od ledna příštího roku, může Česko přijít až o 100 miliard korun z evropských fondů určených na dopravní stavby. Vzhledem k pomalému postupu projednávání ve výborech poslanecké sněmovny však nevypadá schválení novely ještě v tomto roce příliš reálně.

obalka Ekonom 2014 45Více o tématu čtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související