Vedle diskutované novely občanského zákoníku připravuje také nové procesní kodexy. Ty budou obsahovat nová pravidla pro postupy soudů v občanských, obchodních i trestních řízeních.

K dalším prioritám patří podle prvního náměstka ministryně spravedlnosti Roberta Pelikána zákon o státním zastupitelství, který by měl být do konce roku odeslán vládě, či nová úprava exekučního řízení.

"Velké plány máme také v oblasti reformy justice. Budou mít i legislativní projev, ale důležité budou také další věci, například sehnat peníze," říká Pelikán.

V jeho legislativním odboru přitom pracuje jen necelých 30 právníků. "Dlouhodobě se směřovalo k tomu, aby šlo spíše o pomocný personál, který vyčerpá svoji kapacitu tím, že svolá komisi externistů, která pak bude předpis vytvářet pouze za jejich technické podpory," říká s tím, že musí najít zdroje na rozšíření legislativního odboru a klíčové zákony musejí vznikat přímo na ministerstvu.

obalka Ekonom 2014 41Rozhovor s Robertem Pelikánem najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související