Věta nerezonuje ani tak s ohledem na to, jak ke své obraně přistupuje k Izrael, ale spíše na to, jak se stupňuje konflikt na Ukrajině. Lépe řečeno zatím stále ještě studený konflikt Evropské unie (a USA) s Ruskem.

Brání nyní Evropa své hodnoty? I když si to Daniel Schueftan nemyslí, vypadá to, že ano. Evropská unie je přeci jen v dosti jiném postavení než Izrael; mimo jiné na ni (zatím) nikdo nestřílí rakety. Jde tu zatím "jen" o Ukrajinu, celkově však o vybuzený mocenský apetit novodobého cara Vladimira Putina.

Evropa nakonec po dlouhém váhání přistoupila k ekonomickým sankcím, jež nyní ještě hodlá přitvrdit. Jak známo český premiér Bohuslav Sobotka se zdráhal přihlásit se k novým opatřením. Jakkoli se nám nemusí líbit jeho lavírování, argument, že se by se hlásil k bianco šeku, je docela logický.

Nyní už ale mají návrhy nových sankcí jasnější obrysy, a tak má Sobotka šanci na repete, kde by měl držet více evropskou basu a být menším oportunistou. Obava o ruské exportní teritorium je sice jistě namístě, ale jde tu o víc než o vracející se kamiony plné zrajících sýrů.

Není také rozhodně pravda, že Rusko doposud přijaté sankce nebolí. Země Evropské unie dohromady tvoří nejsilnější ekonomiku světa, jejich ekonomická síla je nezpochybnitelná a sankce už citelně zasáhly ruské bankovnictví i velké podniky. A přitom, jak v rozhovoru pro týdeník Ekonom poznamenal vyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, jak na to Rusové odpověděli? "Zakázali svým lidem kupovat francouzské sýry, paštiky Hamé a polská jablka!"

Že dosud přijatá opatření Putina od (stále oficiálně popírané) invaze na Ukrajinu nezastavila, je možné brát i jako potvrzení toho, že fungují. Čím více Rusko sankce bolí, tím víc kolem sebe kope.

Je tu ovšem důležité ALE. "Vojensky je Putin úplně v klidu, ví, že nikdo nechce třetí světovou válku," řekl třeba předseda lidovců Pavel Bělobrádek v rámci argumentace pro tvrdší sankce. Odkud ale čerpá jistotu, že si Vladimir Putin třetí světovou válku nepřeje? (S trochou humlovské fantazie - co když mu třeba na mozek tlačí nádor a mění jeho osobnost, myšlení a rozhodování?)

Pochopitelně, válku s Ruskem (či obecně jakoukoli válku v Evropě) nikdo příčetný nechce. Jen si všichni ti jestřábi, co se jich náhle v české i evropské politice vyrojilo, budou muset přiznat, že pokud se situace dále vyhrotí, klidně se konflikt může přelít do horské fáze i za hranice EU a NATO. Pak bude asi nutné přejít od jestřábích slov k činům. Připouštějí si to, nebo jen vedou silácké řeči z pražského (bruselského) bezpečí?

Shrnuto: sankce přitvrdí a je to tak dobře. Je to v danou chvíli ten správný způsob, jak bránit evropské hodnoty. Faktem však zůstává, že nikdo netuší, k čemu tento nový krok povede. Na tahu bude Putin.

Související