O vztahu peněz a sportu v pořadu Alter eko diskutovali ekonom Richard Hindls a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Jak drahá je olympijská medaile, tedy jaký je poměr cena–výkon?

My jsme po olympiádě v Pekingu čelili nařčení tehdejšího premiéra Mirka Topolánka, že se do sportu dává hodně peněz a úspěchů příliš není. Proto jsme udělali srovnání toho, kolik jednotlivé země Evropské unie dávají na sport a kolik medailí získaly. A z osmadvacítky EU jsme skončili na osmém místě z hlediska řekněme produktivity a efektivity. První bylo Bulharsko, které má v letních sportech hodně úspěchů, ale na sport dává minimum.

 

Jak je to s penězi, které nejdou na vrcholový sport?

Pokud chceme být dobrými hospodáři, pokud chceme, aby byla Česká republika úspěšná ve sportu i v budoucnu, musíme dnes investovat především do mládeže. A to je věc, která se v minulých letech trochu opomíjela. Bojíme se tak, že se dostáváme do situace – a statistiky to dokládají – kdy je popularita sportu mezi mládeží podstatně nižší než před pár lety.

Olympiáda je na rozdíl od minulosti ukázkou špičkových výkonů. Kdy se to vlastně zlomilo?

Sport v té své vrcholové podobě patří do části ekonomiky, které se obecně říká „entertainment“. Když se tak dnes podíváte na rozpočet basketbalové ligy ve Spojených státech, formule 1 anebo právě olympiády, tak zjistíte, že to jsou miliardy. Sport jako takový generuje ve vyspělých ekonomikách 4,2 procenta HDP, což je obrovské číslo. Navíc je to nejrychleji se rozvíjející byznys. A ten, kdo chce být na špičce, se musí přizpůsobit.

Světový fotbal si olympiádu stále drží od těla. Co je tam za problém, je to otázka peněz?

Jak se říká, o peníze jde vždy až v první řadě. Problém olympiády je v tom, že se fotbal snaží vytvořit nějakou pravidelnou strukturu, to znamená, že má své poháry, ligy, mezinárodní utkání, kvalifikace, mistrovství kontinentů a světa a tak dále. Olympiáda, která je jednou za čtyři roky, do tohoto systému jaksi nepasuje. Navíc fotbal má zájem o to, aby ona pomyslná světla reflektorů zářila na jeho hlavní hvězdy; nechce, aby se o ně musel dělit. Na druhou stranu je třeba říci, že fotbal Mezinárodní olympijský výbor respektuje.

Jak je to se zařazováním nových sportů? Je to otázka masovosti, anebo se hledí i na peníze?

U letní olympiády platí rozhodnutí, že celkem se jí nesmí zúčastnit více než 16,5 tisíce sportovců. Jenom pro představu, mistrovství světa ve fotbalu se jich zúčastní zhruba 500. Jde o to, aby byl tento podnik vůbec uřiditelný. Pokud tak má být někdo nový zařazen do programu, musí někdo jiný odejít. Jsou tam tak obrovské zákulisní boje. Naopak zimní hry jsou poměrně malé – těch se účastní zhruba 6,5 tisíce sportovců – a je tam prostor pro růst.

Před olympiádou v Soči jste byl optimista – a měl jste pravdu. Jak tipujete, že dopadnou příští hry v Brazílii?

Netipuji medaile, ale věřím, že to dobře dopadne. Martin Doktor, sportovní ředitel olympijského výboru, teď vybírá sportovce, kteří mají šanci získat medaili. A těm chceme poskytnout maximální pomoc, zajistit, aby měli srovnatelné podmínky s konkurencí.

AlterEko Hindls a Kejval

Studio Zet

Projekt Alter Eko byl připraven ve spolupráci se Studiem Zet rádia BBC.

 

Související