Senioři, kterých v České republice rychle přibývá, se rozhodně nepokládají za privilegovanou skupinu a skutečně se setkávají s nedůvěrou a dokonce s útoky.

Kořeny nepřátelských postojů ke stáří lze v moderní euroamerické civilizaci vysledovat až k přednášce jednoho z nejvlivnějších dobových lékařů Williama Oslera. V roce 1905 baltimorským studentům rezolutně sdělil, že lidé po čtyřicítce jsou téměř nepoužitelní v dušení sféře a doporučil, aby lidé nad šedesát let odcházeli z pracovního a politického života.

Nebral si servítky a vycházel z toho, co kolem sebe viděl. Za jeho života tři čtvrtiny lidí musely počítat s tím, že zemřou před pětašedesátým rokem. Osler argumentoval tehdejšími poznatky přírodních věd a navíc připomínal, že s většinou objevů, vynálezů a slavných uměleckých děl přicházeli až výjimky mladí.

Dokonce zmínil možnost, že by staří lidé mohli být usmrcováni chloroformem. To už přestřelil a po bouři nevole, kterou vyvolal jak mezi vysokoškoláky, tak politiky, ujišťoval, že šlo pouze o nepodařený vtip.

Odborníci dnes takové názory označují za nesmysl a tvrdí, že se lidé ve slušné kondici, a to i duševní, klidně dožívají 80 let. Zdvojnásobila se průměrná doba života a medicíně se stále lépe daří eliminovat zdravotní těžkosti spojené s vyšším věkem.

S přezíráním stáří nesouhlasí ani byznys, který pochopil, že senioři jsou doslova a do písmene zákazníky budoucnosti. Na Západě to vědí nejméně dvacet let a ani zpoždění v České republice není fatální.

Byznys se stářím se tu rozjíždí tím spíše, že se již objevila skupina movitých penzistů, aktivních lidí, kteří často ještě pracují a podnikají nebo zbohatli na restitucích a privatizaci. Podle odhadů jich je 200 tisíc a dá se čekat, že budou přibývat.

Jinou věcí je, jak se vyrovná se stárnutím populace politika, zda se nedostane do područí seniorů, kteří mohou v zájmu svých penzí tlačit na větší přerozdělování zdrojů.

O stárnutí populace je možné do nekonečna spekulovat a předkládat různé katastrofické scénáře. Demografové ale přicházejí i s dobrými zprávami - někdy po roce 2060 by česká společnost měla začít - alespoň statisticky - opět mládnout.


 

obalka Ekonom 152014- Jak dnes vypadá svět seniorů z hlediska byznysu?

- A kdo umí nejlíp vydělávat na dnešních šedesátnících a sedmdesátnících?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související