Ta přitom je považována za nejlepší výzkumnou nemocnici na světě. „Před několika dny jsem dostal z kliniky Mayo kopii dopisu, kde tato prestižní instituce uvádí, že vypoví centru ICRC smlouvu, pokud se vzájemná spolupráce nezlepší a centrum nezaplatí chybějící peníze,“ popisuje pro týdeník Ekonom Vladimír Mařík z vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Na nápravu situace má centrum devadesát dnů.

Dobré vztahy se začaly narušovat po nástupu nového ředitele ICRC Gorazda Stokina původem ze Slovinska. „V posledním roce se objevily potíže, které vedly ke zpomalení, nebo dokonce zastavení řady společných projektů,“ říká kardiolog z kliniky Mayo Virend Somers.

Nyní také ICRC nezaplatilo částku 40 milionů za loňskou spolupráci a školení českých lékařů na americké klinice Mayo a společné vědecké projekty. „Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí u svaté Anny, pod kterou centrum ICRC spadá, budeme hledat řešení,“ slibuje Gorazd Stokin.

Vzhledem ke špatné finanční situaci nemocnice však museli požádat o pomoc ministerstvo zdravotnictví. To potvrzuje, že žádost obdrželo. „O tom, zda peníze poskytneme, se nyní vedou jednání, nechci předjímat výsledek,“ sděluje mluvčí resortu zdravotnictví Jan Štoll.

Byl by odchod kliniky Mayo z Česka opravdu takový problém? „Pro lékaře, kteří se věnují i výzkumu, je klinika Mayo medicínskou Mekkou světa,“ říká přednosta Kardiologické kliniky FN v Motole Josef Veselka. A jde i o pověst celé české vědy. „Představte si, že lidé z prestižní kliniky Mayo na mezinárodní konferenci řeknou: Zkoušeli jsme navázat spolupráci v Česku, ale selhalo to. Kdo se k nám pak pohrne?“ říká Vladimír Mařík.


 

obalka Ekonom 132014- V čem je americká klinika Mayo tak unikátní?

- A jak může rozhodnutí kliniky ohrozit pověst Česka ve světě?

Situaci okolo Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC a kliniky Mayo zmapoval týdeník Ekonom ve velkém tématu v aktuální čísle. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související