Před časem jsem na tomto místě doporučoval milovníkům adrenalinu: místo "investování" do bitcoinu skákejte s padákem. Doporučení bylo mylné, protože cena virtuální měny v posledních týdnech kolísala tak, že se tomu ani adrenalinový sport nevyrovná.

Za vším je krach v Japonsku sídlící bitcoinové burzy Mt.Gox. Ta 9. března požádala o ochranu před věřiteli a držitelé bitcoinů přišli o téměř půl miliardy dolarů. Krach Mt.Goxu přispěl k tomu, že virtuální měna spadla k 600 dolarům. Ještě v únoru byla těsně pod 900 dolary a v prosinci útočila na 1200 dolarů.

Zastánci bitcoinu tvrdí: případ Mt.Gox nás nezastaví, systém se jen zbavil slabých míst a dál poroste. Opět se ukazuje jedno: virtuální měna stojí a padá s důvěrou. Budoucnosti bitcoinu věří i některá velká jména. Například bratři Winklevossové, internetoví podnikatelé známí mimo jiné dávným sporem s Markem Zuckerbergem.

Ti spustili vlastní index Winkdex, který průměruje ceny bitcoinu na různých burzách. Zároveň podali u americké Komise pro cenné papíry žádost o registraci ETF (burzovně obchodovaného fondu) sledujícího tento index. Jeho prostřednictvím by do bitcoinu mohly začít investovat finanční instituce.

Jako velká výhoda bitcoinu se často uvádí jeho decentralizace neboli absence centrální banky. Podle serveru EconoMonitor však ke konci roku zhruba padesátka lidí vlastnila 29 procent všech bitcoinů v oběhu. Jestli je tedy plánované ETF upřímně míněnou sázkou na budoucnost nadějného nového platebního systému nebo spíše snahou nafouknout cenu bitcoinu, a vydělat na úkor široké investorské veřejnosti, ukáže teprve budoucnost.

Aleš Tůma
analytik Partners Financial Services

Vývoj kurzu Bitcoinuk dolaru

Související