Memorandum o projektu nazvaném ReUnion má být podle informací týdeníku Ekonom podepsáno příští týden. Jedná se o historicky první česko-slovenský strategický obranný projekt od rozdělení společného státu.

Zařízení, které zkombinuje prvky primárního i sekundárního radaru, poslouží protivzdušné obraně. Oproti dosud používanému systému má být energeticky úspornější a pro svůj provoz bude potřebovat jen polovinu lidí.

Ministerstvo obrany hodlá v několika příštích letech investovat 1,5 miliardy korun do nákupu nových radarů. Konsorcium českých a slovenských firem slibuje, že jejich budoucí radar technicky předčí zahraniční konkurenci. Radar zjistí jak vzdálenost, tak výšku cíle, dokáže zachytit i malá bezpilotní letadla a je projektovaný přesně na míru armádou požadované specifikaci.

Nové radary budou moci být umístěny na stejném stanovišti, jako dosud používané radary ze sovětských dob, na rozdíl od nich však budou vysoce mobilní. Veškeré komponenty radaru se vejdou do jednoho standardního kontejneru, což umožní snadnou přepravu vlakem či nákladním automobilem, případně vojenským transportním letadlem.

To umožní radar jednoduše rozvinout kdekoli v ČR, což se hodí v případě akcí, jako byl pražský summit NATO, nebo jej využít při zahraniční misi. Dohromady by mělo jít o deset radarů pro ozbrojené síly obou republik.

Rozdělení nákladů je mezi české a slovenské firmy je v poměru 2:1. Samotný radar by vyrobily pardubické společnosti, které navazují na někdejší Teslu Pardubice, podvozek by dodala Tatra, slovenští partneři by zhotovili ovládání pohybu radaru a další díly.

Související