Johanes formálně zastával funkce předsedy dozorčích rad inženýrských společností Škoda Praha Invest a Škoda Praha. V první z firem skončil již k poslednímu dni loňského roku, ve druhé v polovině února. Stejně tak k datu 19. února skončil i v dozorčí radě státem vlastněné společnosti ČEPS.
„Odstoupil jsem z vlastního rozhodnutí, protože se chci věnovat jiným činnostem a projektům v Čechách i zahraničí a v neposlední řadě mít po mnoha letech více volného času pro sebe,“ sdělil Johanes na dotaz týdeníku Ekonom.
Jeho vliv v ČEZ byl však mnohem větší, než odpovídá vedení kontrolních orgánů dvou dceřiných firem. Podle několika dobře informovaných zdrojů týdeníku Ekonom vládl po dlouhá léta v ČEZ neformální „triumvirát“ ve složení Martin Roman, Daniel Beneš a Vladimír Johanes.
Právě tato trojice se scházela prakticky nad každým důležitým rozhodnutím největší české energetické skupiny – někdy přímo v sídle ČEZ, jindy ve skyboxu O2 areny nebo na golfovém hřišti. Podle zdrojů Ekonomu však v posledních měsících Johanesův vliv „postupně vyšuměl“.
Daniel Beneš, který zastává pozici generálního ředitele ČEZ od září roku 2011, se totiž postupně snaží „odstřihnout“ od svého předchůdce Martina Romana. Navzdory tomu, že právě jeho bývalý spolužák z gymnázia ho do ČEZ přivedl.
Beneš nechce důvody Johanesova odchodu blíže komentovat. Pouze zmiňuje jeho poslední zásluhu: Johanes díky kontaktům na bulharskou socialistickou vládu pomohl urovnat spor, ve kterém dceřiným podnikům ze skupiny ČEZ hrozilo v krajním případě i odebrání licencí k prodeji a distribuci elektřiny na bulharském trhu.
- Jak se Vladimír Johanes dostal k vlivu na chod ČEZu?
- A co ve podle analytika Michala Šnobra stojí ve skutečnosti za jeho odchodem?
Odpověď najdete aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.