O vině a trestu ale v demokratické společnosti rozhodují soudy a rozdíl mezi tím, o kom si lidé myslí, že by měl dávno bručet, a mezi těmi, kteří za mřížemi opravdu jsou, je značný.
Nicméně k faktu, že policie dnes zatkla Ivo Rittiga, lze dodat jen jediné – konečně. Kauza dodávek jízdenek pro pražský Dopravní podnik zapáchá opravdu zdaleka a informace státních zástupců, že jde o zatčení v souvislosti s „legalizací výnosů z trestné činnosti“ překvapí u muže Rittigova formátu asi málokoho.
Jenže stejně jako nyní si řada lidí radostně zamnula rukama, i když policie už dříve obvinila třeba Romana Janouška, Marka Dalíka, Martina Bartáka nebo Víta Bártu. Spektakulární a mediálně vděčné akce policie zvládá dobře. Horší je to s tím, aby pak vyšetřovatelé ve spolupráci se státními zástupci dodali k soudu dostatek faktů a podkladů pro to, aby se všechna ta podezření také podařilo doložit.
Není normální, aby se vyšetřování dopravní nehody Romana Janouška (a není toho mimochodem na vyšetřování v případě tohoto podnikatele s politickou mocí víc?) táhla tak dlouho. Nyní pro změnu vázne soud, na znaleckých posudcích, což je kapitola českého práva sama o sobě.
Marka Dalíka policie zadržela a obvinila v kauze Pandury v říjnu 2012, strhlo se kolem toho velké haló, ale od té chvíle se nestalo nic; nebo aspoň nic, o čem by veřejnost věděla.
Soud s Martinem Bartákem v kauze úplatků spojených s nákupem vozů Tatra teď běží. Že by ale zatím zazaněly nějaké přesvědčivé důkazy, to ne. Vše je spíše v rovině tvrzení proti tvrzení.
A Vít Bárta byl navzdory odhadům, či dokonce přáním, většiny veřejnosti všech obvinění z korupce zproštěn.
Když podobně dopadne i kauza Rittig, pocit, že v tomhle státě je něco shnilého a že se „spravedlnosti“ dovolá jen ten, kdo na to má, se u veřejnosti jen a jen prohloubí. Pokud by to tak mělo být a policie nemá opravdu pořádně „nabito“, to měl Rittig zůstat radši v pohodlí svého monackého domova.