Rozvíjející se trhy se přestaly rozvíjet. Alespoň v očích investorů, kteří z nich houfně prchají. Je k tomu důvod, nebo jde o stádní chování? Záleží na tom, koho se zeptáte. "Guru" rozvíjejících se trhů Mark Mobius ze společnosti Franklin Templeton tvrdí, že výprodej může ještě pokračovat, autor zkratky BRIC Jim O'Neill zase prohlašuje, že jde o nákupní příležitost.

V každém případě platí, že nic jako emerging markets ve skutečnosti neexistuje. Když Číňan řekne, že chce investovat "v Evropě", znamená to, že se mu líbí Německo, nebo Španělsko? Emerging markets, kde žije více než polovina světové populace, je rozmanitá skupina zemí a rozmanité jsou i jejich problémy.

Čínský bankovní sektor oficiálně vykazuje míru špatných úvěrů okolo jednoho procenta. Růst objemu půjček sice oproti minulým rokům zpomaluje, ale stále je dvojciferný. Vláda se snaží úvěrový boom dostat pod kontrolu, ten se ovšem jen přesouvá do sektoru "stínového bankovnictví". V Indii straší investory deficit běžného účtu a vysoká inflace; větší problém je ovšem neefektivita institucí a korupce.

Menší měnovou krizí prochází Turecko, které má sice nízký státní dluh, ale celkové vnější zadlužení v posledních letech výrazně rostlo, a s ním i schodek běžného účtu. Ekonomika je ale konkurenceschopná. Do hledáčku nervózních "horských peněz" se možná dostává i Korea, jejíž měna loni jako jedna z mála výrazně posílila. I tady platí, že jde o dlouhodobě vysoce konkurenceschopnou zemi.

Měli by se tedy investoři akcií z rozvíjejících se ekonomik zbavit? Rozhodně není dobrý nápad vrhnout na tyto trhy většinu portfolia. Rozvíjející se trhy by měly být doplňkem portfolia, což platí bez ohledu na nynější situaci na trzích.

Dobrý nápad není ani podléhat marketingovým nálepkám, jako byly v minulých letech právě země skupiny BRIC. Od té doby se objevilo několik nových zkratek označujících budoucí šampiony. Rozumnější je svěřit peníze manažerovi fondu, který se nenechá škatulkami svazovat a jedná podle vlastního úsudku.

I jemu letos nejspíše kombinace politické nestability, zanedbaných reforem a nervozity z konce "tisku" peněz připraví další krušné chvíle; nálada investorů svědčí spíše vyspělým trhům. Na druhou stranu, současná nervozita není nic, co by tu už nebylo.

 

Aleš Tůma
analytik Partners

 

Horská dráha emerging markets

Související