Ve hře přitom nebylo málo: zakázky na vybudování infrastruktury a sportovních areálů za zhruba 50 miliard dolarů. Právě tolik nakonec činily celkové náklady na přípravu her. Ne všechny firmy ale měly ze zapojení do příprav stejný užitek.
Jak je možné, že některé společnosti na výstavbě infrastruktury či sportovišť vydělaly, zatímco jiné budou nejspíše počítat ztráty?
Z analýzy skutečných nákladů na přípravu her v Soči, kterou z údajů o výdajích státního rozpočtu i státních firem sestavila protikorupční nadace ruského aktivisty Alexeje Navalného, vyplývá, že rozhodujícím faktorem úspěchu v disciplíně "výdělek z olympijské zakázky" bylo získat projekty placené z veřejných peněz.
Dostat se k velkým a výnosným, tedy ze státních peněz placeným zakázkám, nebylo pro běžného smrtelníka prakticky možné. Při rozdělování největších projektů hrály rozhodující roli osobní vazby na politiky. Zakázky byly v řadě případů rozdávány lidem z okolí prezidenta Putina, gubernátora Krasnodarského kraje Alexandra Tkačeva nebo šéfa Ruských železnic Vladimira Jakunina.
Prohlédněte si skutečné "olympijské" vítěze:
Olympijští vítězové z okolí prezidenta Putina
Kolik stály zimní olympijské hry? Klikněte na infografiku pro zvětšení:
- Kdo všechno patří mezi olympijské vítěze a poražené?
- Kterých 10 málo známých věcí o Soči stojí za pozornost?
- A jak drahé byly tamní nové olympijské komplexy a infrastruktura?
Odpovědi najdete v "olympijském" tématu v aktuálním čísle Ekonomu. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.