Nic se totiž nemění na tom, že dál zůstává jediným vlastníkem obří firmy a že jeho manažeři neudělají nic bez jeho souhlasu.
Nadále tu bude existovat střet zájmů mezi vlivným ministrem a tvrdým podnikatelem v jedné osobě a evidentně dojde v domácích poměrech k nezvyklé koncentraci politické a ekonomické moci. Přičemž není žádné tajemství, že autokratický Babiš zbohatl i za pomoci ostrých loktů, politických konexí a lobbingu.
Podnikatelům a ani většině veřejnosti roztrpčené výsledky předchozích kabinetů oligarchizace České republiky nijak zvlášť nevadí, přesto stojí za připomenutí, že ministr financí skutečně hraje klíčovou roli ve vládě a má s ohledem na svěřené úřední kompetence ohromnou moc.
Rozhoduje například o výdajích státního rozpočtu a o dotacích, má vliv na podobu daní a spolu s centrální bankou reguluje banky. Navíc má neformální možnost získat si přes dosazené loajální lidi podrobné informace o finančních tocích a hospodaření konkurenčních podniků.
Po celou dobu, kdy miliardář Babiš zůstane ve veřejné funkci, ať jako ministr nebo třeba jednou jako premiér, bude se pohybovat, podobně jako komiksový a filmový superhrdina John Carter, mezi dvěma světy.
Mezi světy veřejných a vlastních peněz. A čelit pokušení je propojit a využít získaných pravomocí či alespoň citlivých dat ve prospěch hýčkaného dítěte, zmíněného Agrofertu.
V zájmu státu nezbývá než věřit, že těmto svodům odolá.
Jaké pravomoci bude moct ministr Babiš využít ve prospěch svého Agrofertu? Odpověď najdete v novém vydání týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 23. ledna. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.