Do čela žebříčku se vrátil po šesti letech, prvenství si totiž odnesl už v roce 2008, kdy se průzkum konal historicky poprvé. Na druhém místě se letos umístila Příbram, na třetím pak Dobruška, která se na tomto místě umístila i v loňském ročníku.
Mezi hlavní přednosti vítězného Humpolce patří dobrá infrastruktura, vysoké zastoupení velkých zaměstnavatelů, dostatek studentů v odborném vzdělávání, vstřícní úředníci, kvalitní podnikatelský obsah webových stránek či výsledky testu elektronické komunikace.
Starosta Humpolce Jiří Kučera si ocenění váží a věří, že pomůže k ještě lepšímu rozvoji vztahů obce s podnikateli. „V Humpolci je konzistentní řízení města už 23 let. To může být jeden z důvodů našeho vítězství. Radnice také navázala dobrý kontakt s podnikateli. Snažíme se s nimi diskutovat,“ uvedl Kučera na slavnostním vyhlášení výsledků průzkumu v pražském Tančícím domě.
V druhé Příbrami je vysoký počet učňů a studentů odborných škol. Nadprůměrná je i úspěšnost v získávání evropských dotací, výdaje na veřejnou dopravu či likvidita. Daň z nemovitosti je pro podnikatele nastavena na nejnižší možnou úroveň.
Třetí Dobruška má v republikovém srovnání pátý nejvyšší počet úředních hodin. Podnikatelé oceňují odbornou kompetenci úředníků a rychlost vyřizování agendy. V Dobrušce jsou také nízké ceny stavebních pozemků. Radnice Dobrušky vykazuje vysokou likviditu, nadprůměrné kapitálové výdaje a podprůměrné náklady na dluhovou službu.
Srovnávací průzkum Město pro byznys hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom. Data vyhodnocuje agentura pro informace a analýzy Datank. Partnerem projektu je Komerční banka.
Cílem výzkumu je vytvořit platformu pro diskusi na téma podpory především malého a středního podnikání. Obce jsou hodnoceny podle 42 kritérií rozdělených do dvou základních oblastí: podnikatelské prostředí (21 kritérií) a přístup veřejné správy (21 kritérií).
Podrobné celostátní i krajské výsledky Města pro byznys 2013 najdete zde.