"Podnikatelé pak nemají velkou vůli pomáhat městu, když u nás vyhrávají třeba firmy z Ostravy, což nepovažuji za šťastné," říká starosta Benešova Jaroslav Hlavnička. "I u nás vítězí firmy z daleka, často z Moravy," potvrzuje Šárka Endrlová, starostka Berouna. Právě kritika zákona o zadávání veřejných zakázek se stala hlavním tématem diskuse starostů a zástupců firem při slavnostním vyhlášení výsledků již šestého ročníku srovnávacího průzkumu Město pro byznys Středočeského kraje.

 

Přesto se najdou i pozitivní příklady, kdy spolupráce radnic s místními firmami nedrhne. Například v Nymburku. Tamní firma Fančík již 15 let finančně podporuje fotbalový klub SK Polaban. Každý rok přispívá na provoz klubu a pomáhá i s realizací větších investic - prioritní je pro něj příprava mládeže.

 

"Nymburk se stal městem sportu. I proto jsme chtěli poděkovat panu Fančíkovi, že přispívá právě na sport," odůvodnil místostarosta města Zdeněk Vocásek, proč jeho radnice Fančíka nominovala na Cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí. Ta vyzdvihuje firmy, jež pro své město dělají více, než je náplní jejich práce. Ve středních Čechách si vítězství odnesl právě nymburský podnikatel.

 

V samotném srovnávacím výzkumu, který již šestým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města, zvítězila ve Středočeském kraji Příbram. Na druhé příčce se umístil Benešov. Třetí pozici obsadilo Mnichovo Hradiště.

 

V pražském kole výzkumu se podnikatelsky nejpřívětivější částí stala Praha 2. A to díky vysokému podílu podnikatelů i firem, podpoře webových stránek nebo dotacím Evropské unie. Na druhé příčce se umístila Praha 20. Třetí pozici obsadila Praha 8. "Jdeme cestou elektronických aukcí. A i podnikatelé vidí naši snahu o zprůhlednění," říká tajemník úřadu vítězné Prahy 2 Michal Kopecký, který ocenění za první místo přebíral.

 

Cenu za příkladnou spolupráci s radnicí v Praze získala společnost Metrans, která podporuje kulturní a společenské akce v městské části Praha 22, jako jsou například tradiční dětské dny, setkání seniorů, činnost místního divadla, muzea či fotbalový klub FC Čechie.

"Spolupráce je dlouhodobá, velmi výrazná je podpora našeho divadla," uvedla tajemnice Prahy 22 Olga Jandová.

 

Vyhlašovatelem srovnávacího průzkumu Město pro byznys je týdeník Ekonom, partnery Komerční banka, Metrostav a Škoda Transportation, odbornými garanty Hospodářská komora a CRIF - Czech Credit Bureau, zpracovatelem průzkumu agentura Datank.

 

 

Ve Středočeském kraji v soutěži Město pro byznys zvítězila Příbram vedená starostou Pavlem Pikrtem (uprostřed), druhý byl Benešov řízený starostou Jaroslavem Hlavničkou (vpravo) a třetí se umístilo Mnichovo Hradiště reprezentované starostou Arnoštem Vajzrem.

Starostka Berouna Šárka Endrlová hovořila o tom, že kvůli zákonu o veřejných zakázkách vítězí v městských tendrech firmy z daleka, často z Moravy.

Místostarosta Nymburka Zdeněk Vocásek si pochvaluje spolupráci s místní firmou Fančík, která pomáhá zejména nymburským sportovcům.

"Když se podnikatelům alespoň trochu daří, tak by měli dávat," říká Blažej Fančík, který byl oceněn Ekonomem za příkladnou spolupráci s městem Nymburk.

Vítězná města v hlavním městě Praha

Cenu pro vítěze v hlavním městě si odnesl tajemník Prahy 2 Michal Kopecký (vlevo), na druhém místě se umístila Praha 20 a na třetím Praha 8 reprezentovaná starostou Jiřím Janků.

Dlouhodobou spolupráci s firmou Metrans si pochvalovala tajemnice Prahy 22 Olga Jandová.

Petr Prchal, starosta Prahy 12, hovořil o tom, jaká specifika má spolupráce s podnikateli, kteří sídlí v obří tržnici Sapa.

Generální ředitel společnosti Metrans Jiří Samek (vpravo) přebírá od zástupce šéfredaktora týdeníku Ekonom Aleše Vojíře cenu za přínosnou spolupráci s radnicí Prahy 22.

Foto: Petr Klapper

Související