V galerii umístěné přímo v restauraci se každý měsíc střídá výstava zajímavých fotografií či obrazů.
Pečené papriky plněné sýrem 155 korun
Slávky na „buzaru“ (bílé víno, česnek, bazalka) 195 korun
Jehněčí maso pečené pod pekou 365 korun
Pečená chobotnice podle tradičního způsobu 395 korun
Na hosty tu čeká jak hravý interiér připomínající svět naivních obrazů, tak špičkové pokrmy z ryb, plodů moře či mletého masa.
Ostřílený restauratér Veso Djorem v Praze rozjížděl již několik zajímavých podniků (například Gitanes byla ve své době pojmem) a poslední z nich v podobě Luka Lu se vydařil znamenitě, neboť se zde podařilo skloubit unikátní atmosféru s vynikajícím jídlem, které v sobě spojuje středomořskou lehkost s balkánskou vydatností.
Hned po příchodu vás vtáhne nádherná atmosféra barevného a trochu bláznivého interiéru (například na stropě je připevněný nábytek), který má evokovat tradiční přístavní hospody na chorvatském pobřeží. Neobvyklé prostředí doplňuje také zvláštní zvuková kulisa, jejímž základem je švitoření několika tuctů zebřiček, andulek a papoušků.
V Luka Lu je téměř každý den plno, podnik má spoustu „štamgastů“, kteří na něj pějí chválu. Důvodů je celá řada. Už jenom samotný chléb, který se peče dvakrát denně podle receptu majitelovy babičky, je výtečný, možná nejlepší na Malé Straně. Stejně jako speciální pomazánka připravená z lahodné balkánské „brynzy“ rozmíchané s červenou paprikou a česnekem, podávaná na zahnání hladu, či pikantní ajvar, jenž hosty příjemně navnadí na další hodování.
Jak se peče pod pekou
Z široké nabídky předkrmů by měl každý návštěvník ochutnat především lahodnou pečenou papriku plněnou sýrem, která patří mezi nejoblíbenější jídla podniku a potěší svou jemnou, ale zároveň výraznou chutí. Skvělou volbou jsou také místní mušle, kalamáry plněné sýrem a prosciuttem, nebo vyhlášené rizoto z mořských plodů.
Největším hitem je ovšem maso připravené starodávnou balkánskou metodou používanou již stovky let, a sice pečené pod pekou, což je vlastně hrnec, který je téměř celý ponořen do žhavých uhlíků a jeho obsah se díky tomu peče doslova ze všech stran, takže maso je vlastně napůl pečené, napůl dušené, ale především je úžasně měkké a šťavnaté.
Restaurace Luka Lu
Tímto způsobem se v Luka Lu připravuje například famózní jehněčí s brambory, špenátem a česnekem. Křehké a měkké maso odpadá od kosti, ale současně je nádherně šťavnaté. Stejným způsobem se zde připravuje vynikající chobotnice, která jen těžko bude v Praze hledat konkurenci.
Další balkánskou specialitu představuje slavná pljeskavica, nabízená hned ve třech podobách. Za zkoušku stojí především ta gurmánská, plněná uzenou slaninou, ale také plejskavica plněná sýrem má celou řadu nadšených příznivců (mleté maso pljeskavice se skládá z 80 procent z kvalitního hovězího a z 20 procent z vepřového masa). Ženy ocení grilované čerstvé ryby, třeba perfektně zvládnutého mořského vlka na grilu s křehkým, šťavnatým masem.
Podívejte se, jak šéfkuchaři v Luka Lu připravují chobotnici:
Restaurace Luka Lu
Klenoty z kláštera
Zajímavý vinný list nabízí příjemně pitelná vína z Makedonie či Bosny v cenách od 400 do 500 korun (za bílá vína, červená jsou o fous dražší). A protože jsou tato vína mezi českými konzumenty poměrně neznámá, máme pro vás několik tipů.
V nabídce samozřejmě nechybí slavná chorvatská Graševina z vinařství Kutjevo, která je krásně kořeněná a hodí se především k rybám a plodům moře. Z červených vín pak vyčnívá legendární Vranac z černohorské Podgorice, který patří mezi nejuznávanější vína bývalé Jugoslávie (třeba výběrový Vranac Pro Corde z vinařství Plantáže).
Zřejmě nejlepšími víny v nabídce jsou pak produkty z vinařství Tvrdoš (vína připravují mniši z pravoslavného kláštera). Zvláště bílé víno odrůdy žilavka je skvělé a nabízí komplexní zážitek, od příjemné vůně s tóny broskví a medu, až po energický chuťový projev s vyvážnými kyselinami a zajímavou kaskádou ovocných až medových záblesků. Skvělý je také červený Vranac z Tvrdoše, obě vína názorně dokazují kvalitu produktů z klášterního vinařství, která se opakovaně projevila v nejprestižnější světové soutěži vín Decanter, kde vína z Tvrdoše získala řadu medailí.
Byznys a firemní klientela ocení především dostatek soukromí, neboť Luka Lu disponuje pěti oddělenými salónky, v sezóně pak navíc i předzahrádkou a zahrádkou ve dvoře. Výhodou je milý a pozorný personál, který evokuje téměř domácí prostředí.
Rozhovor s šéfkuchařkou: Táňa Tsaruk
Co by dobrý šéfkuchař nikdy neudělal?
Dobrého šéfkuchaře by nikdy nenapadlo nevyhovět přání hostů. Naopak jim rád připraví i jídlo, které nemá v meníčku.
Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
Kalamáry plněné pršutem a parmezánem a k tomu hlávkový salát s jarní cibulkou.
Jaká je vaše nejoblíbenější restaurace?
Pokud bych měla vybrat jen jeden podnik, pak by to byla Stodola na Konopišti.