Bude to ještě větší průšvih, než jsme očekávali. Ze 795 miliard korun, jež v letech 2007 až 2013 mohla z evropských fondů Česká republika získat, k letošnímu říjnu Evropská komise proplatila jen 290 miliard. Tedy asi jen třetinu nabízené částky.

 

I když čerpání peněz z EU postupně pokračuje, už nyní je jasné, že Česko zůstane daleko za svými možnostmi. Potvrzují to i dvě na sobě nezávislé analýzy, které má týdeník Ekonom k dispozici. Jednu sepsalo ministerstvo pro místní rozvoj, které má dohled nad čerpáním fondů EU ve své kompetenci, druhou pro německou nadaci Friedrich Ebert Stiftung vypracoval Tomáš Novotný, jenž se evropskými fondy zabývá už třináct let a nyní stojí v čele Regionálního operačního programu Střední Čechy.

 

Podle odhadů ministerstva pro místní rozvoj nezvládne Česko vyčerpat celkově 60 až 70 miliard, realističtější tipy mluví nejméně o 120 miliardách korun, a ty pesimistické dokonce o 250 miliardách, které se nevyužité vrátí do Bruselu.

 

Situaci kolem české (ne)schopnosti využívat evropské fondy komplikuje i politická situace a neexistence vlády s politickým mandátem. "Téma evropských fondů považuji za klíčové pro jakoukoli vládu, ať už je to vláda odborníků či vláda politická," říká sice premiér v demisi Jiří Rusnok, ale konec roku 2013 se rychle blíží, a s tím se omezují i možnosti, jak pomalé, chybující a často s korupcí spojené čerpání evropských peněz popohnat.

 


obalka Ekonom 462013- Jak Česko (ne)čerpá dotace?

- A kam také jdou peníze z evropských fondů?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

 

 

Související