Hlavní motto letošního ročníku zní: "Radnice s podnikateli na jedné lodi. Není to utopie!" Podle zkušeností zástupců některých obcí je ale utopické chtít po podnikatelích výrazné zapojení do obecních záležitostí, když v důsledku novely zákona o veřejných zakázkách vyhrávají tendry firmy z jiných krajů jen díky nižší ceně. Zvýhodnit místní firmu ale není možné, protože takový postup by byl označen za diskriminační.

 

Zástupci měst se ve většině shodovali v tom, že obecní správa by měla fungovat jako servis a podnikatelům příliš nepřekážet. Zejména v menších obcích s horší dopravní obslužností je největším přínosem už samotná existence firmy, která dává lidem práci. Pokud nějakým dalším způsobem podnikatel přispěje k chodu obce, je to bonus navíc.

 

Cenu týdeníku Ekonom, která je určena pro firmy, jež pro své město dělají více, než je náplň jejich práce, získala v Libereckém kraji společnost Charvát AXL ze Semil. Tato firma v rámci sponzorství podporuje městský Westernový den. Financuje také místní sociální, sportovní či kulturní spolky a organizace.

 

V Ústeckém kraji pak toto ocenění získala společnost Sever Plus z Litvínova, kterou radnice nominovala díky vstřícnému přístupu při měření a regulaci tepla v městských objektech, kterým umožnil městu ušetřit 350 tisíc korun.

 

Samotný srovnávací výzkum se letos prováděl ve 227 obcích s rozšířenou působností a městských částech Prahy. Hodnotilo se 42 kritérií rozdělených do dvou oblastí, z nichž každá měla váhu 50 procent - první oblastí bylo podnikatelské prostředí, druhou přístup veřejné správy.

 

V Libereckém kraji první místo v žebříčku obsadil Železný Brod, který si oproti loňsku polepšil o čtyři místa. "Podnikatelé mají na radnici dveře otevřené a společně se snažíme propagovat místní sklářské firmy pořádáním sklářských slavností. Snažíme se podnikatelům vyjít vstříc, například jsme nezvýšili daň z nemovitostí," uvedl místostarosta Železného Brodu Miloslav Louma.

 

V Ústeckém kraji pak zvítězilo v letošním ročníku město Podbořany. "Naší výhodou je, že jsme na okraji Ústeckého kraje, kde nejsou pokryty všechny služby. My jako radnice nabízíme nadstandardní servis, jako je zkracování lhůt pro vyřizování žádostí a vydávání rozhodnutí, nízké poplatky a daně z nemovitostí," řekl k ocenění starosta Podbořan Radek Reindl.

 

(bum)

Zástupci vítězných měst Libereckého kraje: Soňa Paukrtová, náměstkyně primátora Jablonce nad Nisou (2. místo), místostarosta Železného Brodu Miloslav Louma (1. místo) a místostarosta Tanvaldu Josef Průcha (3. místo).

Náměstek primátorky města Liberec Kamil Jan Svoboda se musel vyrovnat s tím, že sousední Jablonec je podle výzkumu pro podnikatele přívětivějším místem.

Starosta Frýdlantu Dan Ramzer spolupracuje s podnikateli například při pořádání Valdštejnských slavností. I díky sponzorům akce každoročně láká do Frýdlantského výběžku turisty.

Místostarosta Železného Brodu Miloslav Louma (vpravo) převzal za město ocenění z rukou redaktora týdeníku Ekonom Jana Bumby.

V Ústeckém kraji se Městem pro byznys 2013 staly Podbořany. Na snímku zleva tajemník městského úřadu Podbořany Martin Gutzer a starosta Radek Reindl.

Radovan Šabata, starosta města Louny, je rád za každou firmu, která ve městě s nadprůměrnou mírou nezaměstnanosti působí a dává lidem práci.

Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera je přesvědčen, že obec má co nejméně zasahovat do podnikání.

Ocenění za svoji obec převzala Martina Hradecká z živnostenského úřadu v Žatci. Ten těží ze zavedené průmyslové zóny.

Foto: Vojtěch Resler

Související