S končícím létem nám pomalu končí i období žní. Se sklizní to podle předběžných výsledků vypadá slibně, výnosy z jednoho hektaru jsou až o čtvrtinu vyšší než loni. V případě řepky byla letošní úroda dokonce rekordní, jinými slovy, česká pole byla ještě žlutější než obvykle. A bude čím dál hůř, tedy žlutěji.

 

Už se stalo skoro národním folklórem nadávat každé jaro na zemědělce, že naše pole zaplavili tím žlutým „plevelem“, co smrdí a lidé z něj kromě alergie nemají žádný užitek. Nehledě na to, že vytlačil „užitečné“ plodiny, jako jsou brambory, luštěniny nebo cukrová řepa.

 

Faktem je, že řepka se od roku 1990 rozrostla téměř pětinásobně a zabírá už zhruba 15 procent všech polí. Naproti tomu třeba žita jsme před dvaceti lety měli 124 tisíc hektarů, teď je to o sto tisíc hektarů míň; plocha brambor je dnes čtvrtinová.

 

Důvod je ale jednoduchý: čeští zemědělci se prostě řídí tím, co je pro ně výhodnější. Zatímco výkupní cena kvalitních brambor se pohybuje okolo tří tisíc korun za tunu, za řepku dostane farmář 11 a více tisíc korun. Cenu žene nahoru poptávka, bionafta z řepky se totiž kvůli nařízení Evropské unie z roku 2003 povinně přimíchává do klasické nafty.

A je jisté, že energetických plodin jako je řepka nebo kukuřice bude přibývat. Ministerstvo zemědělství má totiž v plánu, že v roce 2020 Česko pokryje 13,5 procenta veškeré spotřebované energie z takzvaných obnovitelných zdrojů.

 

Stát proto na pěstování plodin používaných k výrobě energie určil zemědělskou půdu v rozsahu téměř milion hektarů. Vzhledem k tomu, že využívaná zemědělská půda u nás zabírá 3,5 milionu hektarů, za sedm let budou řepka, kukuřice a další energetické plodiny zabírat téměř třetinu této plochy.

 

Česko tak ještě pořádně zežloutne, letošní úroda budiž jen slabý odvar toho, co přijde v příštích letech. A zemědělci s tím vůbec nic nenadělají, pokud není jejich cílem zkrachovat. Ledaže by Evropská unie vydala nové směrnice o tom, že se do benzínu musí nově přidávat mrkvová šťáva. Pak bude Česko pro králíky ráj a alergici si oddechnou. Ale ruku na srdce, nebudou nám pak ta krásná žluťoučká pole chybět?

 

Související